57 mln zł z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 otrzyma 47 samorządów. Przeznaczone będą na wsparcie inwestycji w odnawialne źródła energii w domach mieszkańców województwa.

Pieniądze trafią do gmin, a te będą dofinansowywać zakup i montaż kolektorów słonecznych i fotowoltaiki bezpośrednio na domach mieszkańców. Łącznie ma być zainstalowanych 627 kolektorów słonecznych i blisko 2,8 tys. instalacji fotowoltaicznych.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki poinformował, że pierwotnie w tym konkursie miało być rozdzielonych 30 mln zł, ale budżet konkursu zwiększono do 57 mln zł.

– To oczywiście jest inwestycja w ochronę środowiska, ale też przede wszystkim oszczędność w kwestiach związanych z prądem, z którym mamy w naszym województwie bardzo duży problem. Wiemy, że dzięki tym instalacjom gospodarstwa domowe będą mogły zaoszczędzić znaczne fundusze na tym, żeby nie płacić po prostu dużo za prąd – powiedział Kosicki.

Marszałek zapowiedział, że zarząd województwa będzie się starał w Komisji Europejskiej o dodatkowe pieniądze, żeby dofinansować jak najwięcej pozytywnie ocenionych projektów. Dodał, że konkurs i wsparcie cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Dyrektor departamentu rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim Joanna Sarosiek poinformowała, że rozstrzygnięty konkurs był ostatnim tego typu. Łącznie odbyło się siedem takich konkursów.

Czytaj więcej

Skomentuj