Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

60 proc. wzrostu rynku pomp ciepła w ciągu roku

60 proc. wzrostu rynku pomp ciepła w ciągu roku
PU
23.02.2022, o godz. 18:12
czas czytania: około 2 minut
0

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła poinformowała, że w 2021 r. sprzedano 93 tys. pomp ciepła. Odnotowano tym samym 60 proc. wzrostu całego rynku pomp oraz 80 proc. wzrostu sprzedaży pomp ciepła przeznaczonych do ogrzewania budynków w stosunku do roku 2020.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

W minionym roku największą popularnością cieszyły się pompy ciepła typu powietrze/woda (79 tys. sprzedanych sztuk, 88 proc. więcej niż w 2020 r.). Mniej spektakularny wzrost sprzedaży widoczny był w 2021 r. w segmencie gruntowych pomp ciepła. W porównaniu do 2020 r. sprzedano w tym czasie 7 proc. więcej pomp typu solanka/woda oraz 11 proc. więcej pomp typu powietrze/woda do ciepłej wody użytkowej.

2 mln szt. w Europie

W 2021 r. na terenie Unii Europejskiej sprzedano w sumie ponad 2 mln sztuk pomp. PORT PC, powołując się na informacje Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (European Heat Pump Association – EHPA), wskazała, że w ciągu najbliższych trzech lat udział pomp ciepła na rynku urządzeń grzewczych w UE może stanowić nawet ponad 50 proc.

Jak wygląda zainteresowanie pompami ciepła w Polsce w porównaniu do innych europejskich krajów? PORT PC poinformowała, że liczba sprzedanych pomp ciepła na cele centralnego ogrzewania w Polsce w 2021 r. była wyższa niż suma wszystkich sprzedanych rodzajów pomp w Wielkiej Brytanii w tym samym przedziale czasowym.

W ubiegłym roku udział sprzedaży powietrznych pomp ciepła w przeliczeniu na mieszkańca w Polsce był wyższy o około 30 proc. niż w Niemczech.

Powody popularności pomp

– Podobnie jak w 2020 r., głównym czynnikiem wpływającym na tak istotne wzrosty sprzedaży pomp ciepła typu powietrze/woda jest większa atrakcyjność rozwiązań oraz atrakcyjne koszty ogrzewania – wskazuje PORT PC.

Zdaniem stowarzyszenia niebagatelne znaczenie w tym zakresie mają finansowe wsparcie zakupu pomp ciepła w programie “Czyste Powietrze” i ulga termomodernizacyjna, ale również rosnące zaufanie do opisywanej technologii, zainteresowanie bezemisyjnymi systemami grzewczymi oraz wzrost świadomości ekologicznej. W kontekście europejskim rozwój rynku pomp ciepła wsparła wydana w 2021 r. mapa drogowa “Net Zero by 2050” Międzynarodowej Agencji Energetycznej (Internation Energy Agency – IEA).

W tym roku spodziewane są dalsze wzrosty sprzedaży pomp ciepła typu powietrze/woda, gruntowych pomp ciepła i stagnacja w przypadku pomp ciepła wykorzystywanych do ogrzewania wody użytkowej. Wyzwaniem dla branży może być z kolei niedobór wykwalifikowanej kadry montującej pompy.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024