Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

61 mln zł dla 119 podlaskich gmin z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów

61 mln zł dla 119 podlaskich gmin z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów
pap/jw
02.04.2024, o godz. 12:40
czas czytania: około 2 minut
0

119 podlaskich gmin i powiatów otrzyma 61 mln zł z budżetu województwa podlaskiego na wsparcie różnych inwestycji. Symboliczne czeki samorządy dostały we wtorek w Białymstoku. Wcześniej dotacje z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów przyznali formalnie radni sejmiku województwa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Pieniądze z funduszu samorządy przeznaczą głównie na budowy dróg, chodników, ale też np. oświetlenia czy inwestycje wodno-kanalizacyjne, budowę boisk, dofinansowanie hal sportowych, remonty szkół, przedszkoli, parkingów, zakup autobusów szkolnych czy sprzętu do utrzymania dróg.

Zróżnicowane dofinansowanie

Samorządy dostały dotacje w zróżnicowanej wysokości – od 100 tys. zł do 1 mln zł. Te największe otrzymały miasta: Białystok, Łomża, Suwałki, Kolno, powiaty: białostocki, grajewski, hajnowski, łomżyński, sokólski.

Marszałek województwa Artur Kosicki przypomniał we wtorek, że fundusz jest autorskim pomysłem zarządu województwa i powstał w 2021 r., aby wspierać finansowo gminy i powiaty w regionie. Podkreślił, że to gminy decydują, na jakie inwestycje chciałyby otrzymać wsparcie z funduszu, a samorząd województwa decyduje, w jakiej wysokości jest udzielana pomoc. Dodał, że pieniądze od samorządu województwa są często jednym ze źródeł finansowania danego przedsięwzięcia.

Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów

– Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów jest dla każdego (…), bo wszyscy, którzy złożyli wniosek do tego funduszu, otrzymali dofinansowanie – powiedział Kosicki.

Marszałek podsumował, że od początku kadencji obecnego zarządu województwa, do samorządów wpłynęło 170 mln zł. Jego zdaniem sytuacja finansowa samorządu województwa podlaskiego “wygląda bardzo dobrze i stać nas na to, żebyśmy przy dobrej współpracy mogli realizować i też wasze przedsięwzięcia”.

Wicemarszałek Marek Olbryś dodał, że pomoc dla samorządów jest ważna, bo “samorząd to siła”, a z pieniędzy korzystają mieszkańcy, bo to do nich są kierowane realizowane inwestycje.

Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów funkcjonuje od 2021 r. Na przestrzeni trzech lat w ramach programu dofinansowanie w łącznej wysokości prawie 108 mln zł przyznano na realizację blisko dwustu projektów.

Pełna lista projektów, które otrzymały dofinansowanie tutaj. Wśród nich m.in. budowa sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 5 w Łomży, zakup sprzętu do utrzymania dróg w Suwałkach, modernizacja stadionu miejskiego w Wysokiem Mazowieckim, budowa oczyszczalni ścieków w Gminie Korycin, jak i odrestaurowanie budynku komunalnego oraz rewitalizacja układu przestrzennego parku wiejskiego w Przeroślu.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b webinarium betonoza [17.04-25.04.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024