Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

7 mln basenów olimpijskich w jeden weekend

7 mln basenów olimpijskich w jeden weekend
PU/PAP
23.07.2022, o godz. 9:27
czas czytania: około 2 minut
0

Kilka dni nietypowo wysokich temperatur w północnej Grenlandii wywołało gwałtowne topnienie pokrywy lodowej wyspy. Woda uwolniona w ten sposób tylko w jeden weekend wystarczyłaby do zapełnienia ponad 7 mln basenów olimpijskich.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA 04.03-04.04.24

7 mln basenów olimpijskich lub terytorium amerykańskiego stanu Wirginia Zachodnia (ok. 62 tys. km2) można byłoby zalać warstwą wody głęboką na około 30 cm pochodzącą z lodu, który stopił się na Grenlandii. Między 15 a 17 lipca temperatura na wyspie oscylowała wokół 15o C, czyli o 6o więcej niż normalnie o tej porze roku. Według danych przedstawionych przez amerykański ośrodek badawczy Narodowe Centrum Danych o Śniegu i Lodzie sytuacja ta spowodowała topnienie lodu na Grenlandii w tempie 6 miliardów ton wody dziennie.

– Topnienie na północy Grenlandii w ostatnim tygodniu nie jest normalne, patrząc na średnią z ostatnich 30-40 lat. Topnienie ma tendencję wzrostową, a to wydarzenie było jego kulminacją – mówił Ted Scambos, naukowiec z Uniwersytetu Kolorado.

Rekord w 2019 r.

Każdego lata naukowcy martwią się, że na Grenlandii powtórzą się rekordowe roztopy z 2019 roku, kiedy to do morza spłynęło 532 mld ton lodu. W efekcie poziom mórz na świecie podniósł się na stałe o 1,5 milimetra. Gdyby stopił się cały lód na Grenlandii, poziom mórz wzrósłby o 7,5 metra.

Bez powrotu

W 2020 roku naukowcy z uniwersytetu stanowego w Ohio ocenili, że topnienie lądolodu Grenlandii osiągnęło punkt bez powrotu i żadne wysiłki mające na celu powstrzymanie globalnego ocieplenia nie mogą powstrzymać jego ostatecznego rozpadu. Tempo topnienia w ostatnich latach przekracza wszystko, czego Grenlandia doświadczyła w ciągu ostatnich 12 tysięcy lat. Z innego badania wynika, że topnienie może spowodować wymierne zmiany w polu grawitacyjnym nad Grenlandią.

Cztery razy szybciej

Zanim odczuwalne stały się klimatu spowodowane przez człowieka, temperatury bliskie 0o Celsjusza były na Grenlandii niespotykane. Jednak od lat 80 – tych XX w. region ten ociepla się cztery razy szybciej niż wynosi średnia dla całego świata. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że temperatury przekroczą próg topnienia.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zmiany klimatu
css.php
Copyright © 2024