W Gdańsku trwa realizacja kompleksowego projektu modernizacji infrastruktury wodociągowej.

Dobiega końca modernizacja kluczowych dla gdańszczan ujęć wody – Lipce i Zaspa Wodna oraz budowa ujęcia i stacji uzdatniania wody Zakoniczyn, a także stacji uzdatniania i zbiornika wody Osowa. Zakończyła się też modernizacja historycznego ujęcia wody w Pęgowie. Woda z tego ujęcia trafia do zbiorników oruńskich i zasila sieć wodociągową dzielnicy Orunia, Śródmieście i Wrzeszcz. W efekcie inwestycji, we wszystkich kluczowych dla zaopatrywania miasta ujęciach wody obniży się zawartość związków żelaza i manganu, co wpływa na podwyższenie parametrów jakościowych wody.

Jeszcze wiosną bieżącego roku w kranach mieszkańców Osowej popłynie woda uzdatniana w nowoczesnej stacji uzdatniania. Wkrótce zostaną uruchomione nowe studnie ujęcia głębinowego Dolina Radości – woda z tych ujęć trafi nie tylko do mieszkańców Starej Oliwy, ale także do części wrzeszczan.  Powstaje także system monitoringu sieci wodociągowych, który pozwoli sprawnie zarządzać systemem i pozwoli szybko reagować eksploatatorowi sieci wodociągowej.

Na rozwój systemu wodociągowego i poprawę jakości wody pitnej w Gdańsku GIWK przeznaczy około 71 mln euro netto. To koszt budowy i modernizacji ujęć wody, stacji uzdatniania wody, budowy nowych zbiorników oraz magistral i sieci wodociągowych.

źródło: gdansk.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj