Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Zajmuje 8% powierzchni Polski, a produkuje 2% energii

Zajmuje 8% powierzchni Polski, a produkuje 2% energii
Cza
29.05.2023, o godz. 15:18
czas czytania: około 2 minut
0

Już niedługo województwo lubelskie może stać się energetycznym zagłębiem Polski. Wszystko dzięki inwestycjom w OZE. Szczególne znaczenie mają te, które produkują energię elektryczną ze Słońca. Tylko w ciągu kilku najbliższych lat może powstać aż 250 MW nowych mocy w obszarze fotowoltaiki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Dla Lubelszczyzny zaświeci… słońce. – Widzimy ogromny potencjał w budowie nowych elektrowni słonecznych w całym regionie – mówi Marta Głód, dyrektor obszaru energetyki słonecznej w inwestującym na Lubelszczyźnie OX2. – Województwo ma jedne z nas najlepszych w Polsce warunków słonecznych, a my, jako inwestor, chcemy uwolnić ten potencjał.

4 mln korzyści podatkowych

Rozwój elektrowni słonecznych to – obok mocy z wiatru – największa szansa rozwojowa regionu, który dziś niestety należy do najuboższych w Polsce. Jak szacują eksperci, korzyści podatkowe dla samorządów Lubelszczyzny z tytułu budowy nowych elektrowni o łącznej mocy 250 MW, mogą wynieść nawet 4 miliony złotych rocznie.

– Proces projektowania, budowy i przekazania do eksploatacji elektrowni słonecznej jest krótszy niż tej wiatrowej. Nie zmienia to jednak faktu, że dziś przyszłością regionu jest łączenie tych dwóch modeli produkcji energii w jeden, uzupełniający się organizm –dodaje Marta Głód.

3,5 GW potencjału

Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki szacuje, że Lubelszczyzna ma potencjał na budowę 3,5 GW mocy ze Słońca. Dziś jednak trudno mówić o możliwości wykorzystania pełnego potencjału. Wszystko z uwagi na ograniczenia w podłączaniu nowych mocy do sieci dystrybucyjnej, która wymaga ciągłego rozwoju oraz wielomiliardowych inwestycji.

– Dlatego tak ważne jest budowanie obu elektrowni – słonecznej i wiatrowej – w oparciu o jedno przyłącze. To naturalna droga rozwoju energetyki. Oba źródła doskonale się uzupełniają nie powodując dodatkowego obciążenia sieci elektroenergetycznej. Dzięki budowie takich instalacji wykorzystujemy przez całą dobę możliwości jednego przyłącza –wyjaśnia Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalny OX2 w Polsce.

Łęczyński Klaster Energetyczny

Nowe elektrownie o mocy 250 MW na Lubelszczyźnie to dziś konieczność. Bo województwo, choć powierzchniowo zajmuje aż 8% Polski, to produkuje zaledwie 2% energii elektrycznej kraju. Ten deficyt można nadrobić stawiając na współpracę samorządów, rządu oraz firm posiadających wiedzę i doświadczenie w rozwoju projektów energetycznych.

– Rozwój energetyki w regionie będzie opierał się o różne modele współpracy na wielu płaszczyznach, które są rozwijane w oparciu o silne partnerstwa – wyjaśnia Katarzyna Suchcicka. – Klastry energetyczne, jak na przykład Łęczyński Klaster Energetycznym, którego liderem jest LW Bogdanka, będą stanowiły o tempie rozwoju energetyki odnawialnej w województwie. Takie partnerstwa dają pewność, że region bardzo szybko stanie się jednym z liderów energetyki odnawialnej w Polsce.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024