815 dzikich wysypisk śmieci w Poznaniu

815 dzikich wysypisk śmieci w Poznaniu
Bartłomiej Leśniewski
25.10.2022, o godz. 8:36
czas czytania: około 3 minut
0

Od początku roku do końca września strażnicy miejscy usunęli aż 815 dzikich wysypisk śmieci. Problem narasta - takich miejsc było 45 miejsc więcej, niż rok temu w tym samym czasie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Usuwanie nielegalnych wysypisk śmieci jest bardzo kosztowne, a skala problemu rośnie. Tylko w tym roku podczas akcji “Wiosenne Porządki” zebrano ponad 45 ton odpadów, a kolejne 17,4 tony – podczas “Sprzątania Świata”.

Kto płaci, kto usuwa

– Odpady wyrzucane są na terenie całego miasta. W ostatnich tygodniach strażnicy doprowadzili do usunięcia śmieci przy węźle kolejowym Poznań Franowo. Okazało się, że odpowiedzialni za nie byli pracownicy pobliskiej firmy. Efektem interwencji strażnika był mandat i generalne porządki – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Poznań.

Kolejne dwa wysypiska odpadów znaleziono ostatnio przy skrzyżowaniu ulicy Umultowskiej z ulicą Madziarską oraz na skarpie przy ulicy Bożydara. W pierwszym z nich leżały ubrania, worki z odpadami oraz części mebli, a w drugim odpady budowlane z remontu mieszkania. W obydwu przypadkach śmieci zalegały na terenach miejskich i zostały uporządkowane na zlecenie Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UMP.


Wzrost odnotowywanych przez organy ścigania i organy administracji przypadków patologii w gospodarce odpadami, szczególnie często na terenach gminnych (np. porzucane odpady), był podstawą do zaostrzenia sankcji w Kodeksie karnym za przestępstwa w środowisku.

Czy organy samorządowe posiadają uprawnienia do kontroli w zakresie gospodarki odpadami oraz jakie przepisy regulują te kwestie? Jakie są prawa i obowiązki organów oraz podmiotów kontrolowanych przez samorządy? W jaki sposób powinna przebiegać kontrola, jakie są jej etapy oraz na co zwrócić uwagę? Jakie dokumenty należy przygotować przed, w trakcie i po kontroli? Jakie są procedury przy stwierdzeniu porzucenia odpadów w miejscu nieprzeznaczonym do ich składowania lub magazynowania? Czy można skutecznie zapobiec porzucaniu odpadów na terenie gminy? To tylko wybrane pytania, na które odpowiedzi będzie można poznać podczas szkolenia:

Poszukiwania sprawców

Mundurowi zawsze starają się ustalić osobę odpowiedzialną za śmiecenie – nie zawsze jednak jest to proste. Tak było m.in. w przypadku odpadów, które ktoś podrzucił w pobliże pojemników do gromadzenia używanej odzieży przy ul. Skibowej.

Niestety zapis z monitoringu nie pozwolił zidentyfikować sprawcy, a znaleziony w śmieciach adres okazał się nieaktualny. W rozwikłanie zagadki włączyli się więc również pracownicy pobliskiego przedszkola – jeden z nich zauważył wkrótce taki sam samochód, którym przywieziono odpady i zapisał jego numer rejestracyjny. Dzięki temu strażnikom udało się ustalić kierowcę, który przyznał się do podrzucenia śmieci i otrzymał mandat w wysokości 500 zł.

– Każdy, kto zauważy dzikie wysypisko śmieci albo miejsce, które wymaga posprzątania, może przesłać informację poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej: poznan.pl. Obok opisu można załączyć zdjęcia i zaznaczyć miejsce na planie miasta. Informacje można również przekazać za pośrednictwem aplikacji Smart City Poznań – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Poznań.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024