1 / 3

W Europie powstanie pierwszy zakład, który na skalę przemysłową będzie wytwarzał bioetanol z gazów odpadowych powstałych w procesie produkcji stali.

List intencyjny w tej sprawie podpisały w lipcu ArcelorMittal, LanzaTech i Primetals Technologies.

Zakład powstanie w Gandawie w Belgii, a wytworzony w nim bioetanol będzie mógł obniżyć emisję gazów cieplarnianych o ponad 80% w porównaniu do konwencjonalnych paliw kopalnych. Będzie przede wszystkim wykorzystywany jako domieszka do benzyny, ale może być także dalej przetwarzany na inne produkty, takie jak paliwo do silników odrzutowych zwane „drop-in”.

Technologia nowej generacji

Projekt zakłada wytwarzanie 47 tys. ton etanolu rocznie, co wystarczy na zatankowanie pół miliona samochodów paliwem z domieszką etanolu. Wartością dodaną projektu jest recykling strumieni odpadów, nie tylko poprzez redukcję emisji u źródła, co tym samym zmniejszy bezpośredni wpływ ArcelorMittal na środowisko, ale też uniknięcie wydobywania paliw kopalnych, z których tradycyjnie produkowane są substancje chemiczne oraz paliwa.

Około 50% węgla wykorzystywanego do wytwarzania stali opuszcza proces produkcyjny w postaci tlenku węgla. Obecnie strumień gazów odpadowych jest flarowany lub wykorzystywany do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej na potrzeby huty. W obu przypadkach dochodzi do emisji CO2. Technologia opracowana przez LanzaTech umożliwia recykling gazów odpadowych i ich fermentację z udziałem mikroorganizmów w celu wytworzenia bioetanolu. Każda wyprodukowana tona bioetanolu zastępuje 5,2 baryłki benzyny, redukując jednocześnie emisje CO2 w ArcelorMittal o 2,3 tony.

Technologia recyklingu dwutlenku węgla opracowana przez firmę LanzaTech otrzymała najwyższą nagrodę Presidential Green Chemistry Award, przyznawaną przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska EPA.

Stal jest wytwarzana w procesie chemicznym który powoduje powstanie znaczących ilości gazów odpadowych; nowa technologia pozwoli nam przekształcić te gazy w paliwa, przynosząc istotne korzyści dla środowiska naturalnego w porównaniu do paliw kopalnych. To kolejny przykład na to, że nasze oddziaływanie na środowisko należy postrzegać przez pryzmat analizy cyklu życia – gdyż stal w pełni podlega recyklingowi, a dzięki innowacji produktowej znacząco zmniejszamy oddziaływanie naszych klientów na środowisko. – powiedział Carl DeMare, wiceprezes pionu innowacji ArcelorMittal.

Na jednym zakładzie się nie skończy

W ramach projektu pilotażowego na terenie huty ArcelorMittal w Gandawie w Belgii powstanie wart 87 mln euro zakład. Jego budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku, a produkcja bioetanolu zaplanowana jest na połowę 2017 r. Budowa będzie przebiegać dwuetapowo; w wyniku etapu pierwszego, który zostanie zakończony w połowie 2017 r., wstępna wydajność instalacji wyniesie 16 tys. ton etanolu na rok, natomiast etap drugi, zakończony w 2018 r. pozwoli na łączną produkcję 47 tys. ton etanolu rocznie.

Pracująca nad tym projektem już od 2011 r. spółka ArcelorMittal podpisała długoterminową umowę partnerską z LanzaTech. Gdy budowa zakładu w Gandawie zostanie zakończona, a opłacalność projektu udowodniona, kolejnym celem będzie budowa dalszych zakładów w innych hutach ArcelorMittal. Wykorzystanie pełnego potencjału tej technologii w Europie pozwoliłoby na wytworzenie ok. 500 tys. ton bioetanolu rocznie.

Ponieważ produkcja bioetanolu jest nowym obszarem działalności, ArcelorMittal zamierza utworzyć firmę ze strategicznymi partnerami finansowymi na potrzeby wdrażania tej technologii. Firma będzie pozyskiwała finansowanie z różnych źródeł. W ramach programu UE Horyzont 2020 na badania i rozwój zabezpieczono łącznie 10,2 mln euro, obecnie trwają również rozmowy z potencjalnymi partnerami oferującymi instrumenty dłużne i kapitałowe.  Primetals Technologies będzie odpowiadać za projekt, automatykę, sprzęt oraz rozruch.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj