– Na chwilę obecną, w województwie opolskim poziom wszystkich zasiłków wypłaconych poszkodowanym osiągnął poziom 97 procent – wyjaśnia pełnomocnik rządu. – Z czego poziom wypłaty zaliczek i zasiłków w przedziale do 200 tysięcy złotych wynosi 98 procent.
2,85 mld zł rządowego zaangażowania
Warto wspomnieć, że w ubiegłym tygodniu Marcin Kierwiński informował o tym, że w ramach działań pomocowych dla terenów powodziowych zaangażowano z budżetu państwa ponad 2,85 mld zł.
Ponadto, pod koniec listopada bieżącego roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało, że Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej z wnioskiem o pomoc finansową w związku z wrześniową powodzią, a łączna kwota wydatków i strat poniesionych w infrastrukturze wynosi ponad 13 miliardów złotych .
Stan klęski żywiołowej
Przypomnijmy też, że w związku ze skalą tegorocznej powodzi na południu naszego kraju, rząd 16 września br. na 30 dni wprowadził stan klęski żywiołowej na terenie części województw: dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego, a następnie rozszerzył go o kolejne obszary, w tym o tereny województwa lubuskiego.
Stan klęski żywiołowej zniesiono 16 października 2024 roku. W uzasadnieniu tej decyzji Rady Ministrów wspomniano o wspólnych działaniach rządu, jednostek samorządu terytorialnego, służb państwowych, organizacji pozarządowych, rzeszy wolontariuszy i samych mieszkańców, a także o uruchomieniu pomocy dla poszkodowanych oraz ustabilizowaniu się sytuacji pogodowej w południowo–zachodniej Polsce, co skutkowało ustaniem konieczności utrzymywania tego rodzaju rozwiązania administracyjno-prawnego.
Komentarze (0)