Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

Gliwice. PEC wyda 14 milionów zł na cyfryzację sieci ciepłowniczej

Gliwice. PEC wyda 14 milionów zł na cyfryzację sieci ciepłowniczej
KP
10.01.2025, o godz. 10:53
czas czytania: około 2 minut
0

Połowę tej kwoty przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach ma jasny cel: cyfryzacja miejskiej sieci ciepłowniczej. Firma planuje zakup urządzeń do sterowania i odczytów dla węzłów cieplnych. To jednak nie koniec listy zakupów, którą spółka tworzy między innymi dzięki dofinansowaniu z NFOŚiGW.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

Dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniosła 7 milionów złotych, czyli pokryje połowę inwestycji. – Wydajniejsze zarządzanie siecią, zwiększenie efektywności energetycznej oraz poprawa jakości usług dostarczanych naszym odbiorcom, a w efekcie mniejsze koszty produkcji i dystrybucji ciepła dla mieszkańców Gliwic i większa dbałość o środowisko. To najważniejsze zalety tej inwestycji – wylicza Krzysztof Szaliński, prezes PEC-Gliwice.

Terabajty danych do zebrania

Cyfryzacja sieci ciepłowniczej to przedsięwzięcie wielowątkowe i bardzo pojemne – rozłożone  w czasie i realizowane etapami. W planach jest zakup i montaż urządzeń służących do  sterowania i odczytów dla węzłów cieplnych rozlokowanych na terenie Gliwic, do których dociera ciepło systemowe. Inwestycja zakłada też nabycie i wdrożenie układów telemetrii dla komór ciepłowniczych, systemów detekcji awarii oraz systemu optymalizacji źródeł ciepła i całej sieci oraz zakup odpowiedniego specjalistycznego oprogramowania.

– Nowoczesne ciepłownictwo musi być cyfrowe. Innej drogi nie ma. To są terabajty danych do przeanalizowania, by proces produkcji i dystrybucji ciepła był możliwie jak najbardziej optymalny, a tym samym najbardziej dostępny pod względem kosztowym i bezpieczeństwa  dostaw dla odbiorcy – mówi prezes PEC-Gliwice, Krzysztof Szaliński.

Trzeba przygotować się na system rozproszonych źródeł ciepła

– To także kolejny element w układance transformacyjnej. Celem inwestycji jest modernizacja  naszej infrastruktury. Cyfryzacja dotyczy ponad 1,6 tys. węzłów cieplnych i blisko 3 tys. układów zdalnego sterowania i regulacji. To osiągnięcie gotowości programowania produkcji  i optymalizacji wykorzystania ciepła w przyszłym systemie rozproszonych źródeł ciepła. Teraz mamy jedno źródło ciepła, ale za chwile będzie ich 15 – dodaje prezes Szaliński.

Podkreśla, że podejmowane działania wpisują się w dążenia gliwickiego przedsiębiorstwa do osiągnięcia neutralności klimatycznej w ciągu kilku, kilkunastu najbliższych lat. Planowane zyski  ekologiczne przy realizowaniu tego projektu to m.in. zmniejszenie zużycia energii końcowej o blisko 11 tys. GJ rocznie oraz redukcja emisji CO2 o ponad 1600 ton w skali roku. 

Ze względu na rozmach inwestycji i znaczną liczbę montowanych urządzeń oraz plany powiązania inwestycji z zamierzeniem osiągnięcia przez gliwicki system ciepłowniczy statusu efektywnego systemu ciepłowniczego termin zakończenia inwestycji planowany jest na koniec 2029 roku.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025