Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Bałtyk też może…

Bałtyk też może…
31.07.2012, o godz. 13:24
czas czytania: około 2 minut
0

Oszczędzanie wody, wybór proszku do prania bez fosforanów czy nie zaśmiecanie plaż to proste sposoby na ochronę Bałtyku. Wakacje to doskonała okazja, by pomyśleć o tym, co każdy z nas może zrobić dla naszego morza.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Praktycznych inspiracji do działania dostarczyła także kampania „Międzynarodowe Sprzątanie Bałtyku”. Trwa ona już od 6 lat, a jej organizatorami są Fundacja Nasza Ziemia oraz Fundacja Sprzątanie Świata – Polska. Tegoroczna kampania odbyła się pod hasłem: „Bałtyk też może…”. Jednym z jej najciekawszych akcentów był Pierwszy Ekologiczny Marsz Bałtycki. Jego uczestnicy pokonali liczącą ponad 320 km trasę z Międzyzdrojów do Helu. W trakcie marszu ekolodzy zwracali uwagę mieszkańców nadmorskich miejscowości i turystów na problemy Morza Bałtyckiego oraz podpowiadali, jak je chronić. W oficjalnym zakończeniu marszu, które odbyło się 28 lipca przy Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu,  wzięła udział Beata Jaczewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Ochronę środowiska naturalnego, w tym szczególnie tak cennego ekosystemu jak Morze Bałtyckie, powinniśmy traktować jako przywilej. I co ważne – te działania powinny odbywać się całym rokiem, a nie tylko w trakcie wakacyjnego wypoczynku, kiedy korzystamy z uroków Bałtyku. – komentuje wiceminister środowiska, Beata Jaczewska.   

Najważniejszym problemem w kontekście ochrony Bałtyku jest eutrofizacja. Najprościej możemy ją zaobserwować po rozwoju sinic. Przyczyną zjawiska jest zanieczyszczenie wody związkami azotu i fosforu, które znajdują się m.in. w wybranych proszkach do prania oraz środkach do zmywarek. Wybierając przyjazne środowisku detergenty, każdy z nas może zatem przyczynić się do ochrony Bałtyku.

Wśród działań rządu na rzecz poprawy jakości wód Bałtyku znajduje się m.in. Bałtycki Plan Działań (BPD) przyjęty w 2007 r. Jego celem jest stopniowa redukcja związków azotu i fosforu pochodzących np. z instalacji komunalnych czy rolnictwa. W ramach realizacji BPD został opracowany Wstępny Krajowy Program Wdrażania Bałtyckiego Planu Działań HELCOM (WKPW BPD), koordynowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Jednym z jego głównych kierunków działania jest ograniczenie zjawiska eutrofizacji Bałtyku. W tym celu realizowana będzie m.in. budowa nowych oraz rozbudowa i modernizacja istniejących sieci kanalizacyjnych i  oczyszczalni ścieków komunalnych.

źródło: MŚ

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024