Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Kraków: nielegalne reklamy znikają

Kraków: nielegalne reklamy znikają
19.08.2012, o godz. 13:54
czas czytania: około 2 minut
0

O ponad 20 % zmniejszyła się liczba różnych elementów (szyldów, tablic, wysięgników) zaśmiecających przestrzeń publiczną na Trakcie Królewskim – to wynik obowiązujących przepisów o Parku Kulturowym Stare Miasto i działań podjętych przez zespół kontrolny ds. Parku Kulturowego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

W skład zespołu wchodzą przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa (Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wydziału Spraw Administracyjnych), Straży Miejskiej Miasta Krakowa, Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Zarządu Budynków Komunalnych i Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Od pierwszych tygodni czerwca (7 czerwca miął półroczny okres dostosowania się kupców, przedsiębiorców i właścicieli nieruchomości do przepisów dotyczących Parku Kulturowego Stare Miasto) na ul. Floriańskiej ubyło ponad 20% elementów (tablic, wysięgników, szyldów, gablot),  a na ul. Grodzkiej ponad 26% elementów. W tym roku Miejski Konserwator Zabytków wydał na Trakt Królewski pozwolenia dla ponad 70 elementów.

Na ul. Brackiej – przed 7 czerwca br. było ponad 100 elementów informacji wizualnej w przestrzeni ulicy. Obecnie jest ich około 30, a więc ubyło około 70% elementów. Z kolei na ul. Szewskiej przed 7 czerwca br. było ponad 220 elementów informacji wizualnej w przestrzeni ulicy. Stan aktualny to około 150 elementów, a więc ubyło około 30% z nich.

Po 7 czerwca Miejski Konserwator Zabytków wydał około 120 pozwoleń i 85 opinii konserwatorskich na obszar całego Parku Kulturowego Stare Miasto. Z kolei Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ponad 230 decyzji (w tym 119 dotyczących reklam, 76 dotyczących artystów ulicznych i 37 dotyczących ogródków gastronomicznych), w 16 przypadkach przygotowano wnioski o ukaranie do sądu.

Natomiast Straż Miejska Miasta Krakowa zanotowała ponad 290 wykroczeń, wystawiła 100 mandatów karnych na kwotę ponad 7 tys. zł, wystawiła ponad 130 pouczeń i przygotowała ponad 50 notaek pod wniosek o ukaranie do sądu.

Przypomnijmy, że Kraków jest pierwszym polskim miastem wśród wpisanych na listę UNESCO, które korzysta z tej formy ochrony zabytkowego centrum, jaką jest park kulturowy. Uznanie obszaru Starego Miasta za park kulturowy daje władzom Krakowa realne narzędzia do egzekwowania dbałości o estetykę tego wyjątkowego miejsca.

Uznanie danego obszaru za park kulturowy wiąże się z wprowadzeniem w jego obrębie specjalnych zasad i ograniczeń dotyczących m.in. prowadzenia działalności usługowej, reklamowej czy prac budowlanych. Na obszarze parku obowiązują zakazy i ograniczenia dotyczące zarówno umieszczania nośników reklamowych i nośników informacji wizualnej (znaków, szyldów, tablic itp.), jak i działalności usługowej, prowadzenia robót budowlanych oraz składowania i magazynowania odpadów.

Granice Parku Kulturowego Stare Miasto przebiegają ulicami: Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego, Basztową, Westerplatte, św. Gertrudy, Bernardyńską oraz fragmentem bulwaru Wisły do ulicy Podzamcze, łączącej się z ulicą Straszewskiego. Uchwała Rady Miasta Krakowa w sprawie utworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto weszła w życie 7 grudnia 2011 roku.

źródło: krakow.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025