W nowym konkursie głosy na platana można oddawać na www.klubgaja.pl lub www.treeoftheyear.org
Koziański platan klonolistny wyróżnia się wyjątkową rozłożystością konarów i kształtem górującym nad całym parkiem, w którym rośnie. Jest symbolem honorowego wyróżnienia dla społecznych działaczy Kóz, bo jak podkreśla jego przesłanie: "Ludzie odchodzą, a drzewa nadal opowiadają ich historię (…)". Pod platanem odbywają się konkursy, koncerty, spotkania, zawody sportowe i uroczystości lokalne. Drzewo jest symbolem życia rodzinnego, bo pod nim umawiają się zakochani, nowożeńcy wznoszą toast, a najmłodsze pokolenie, przyprowadzane tu przez dziadków, bezpiecznie się bawi.
– Od 10 lat Klub Gaja realizuje program Święto Drzewa, którego celem jest edukacja w zakresie zmian klimatycznych i ochrony drzew. Adaptacja do zmian klimatycznych dotyczy każdego, dlatego zależy nam na tym, żeby docierać do wszystkich pokoleń. Konkurs Drzewo Roku, jako jeden z elementów programu, znakomicie wpisuje się w to założenie, a koziański platan jest znany wszystkim mieszkańcom wsi – od najmłodszych do najstarszych – łączy ich, inspiruje do spotkań, do działania – mówi Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku i programu Święto Drzewa Klubu Gaja.
W walce o europejski tytuł platan z Polski mierzy się z drzewami z Irlandii, Czech, Słowacji, Węgier i Bułgarii. Lipa zgłoszona z Czech jest największym i najbardziej zapadającym w pamięć drzewem w alei 57 lip. Z antyczną cywilizacją Traków łączy się grupa drzew – dwa orzechy włoskie i morwa – zgłoszonych z Bułgarii. Platan wschodni zasadzony przez Karola Esterhazy to kandydat węgierski, natomiast platan klonolistny we wsi Komjatice jest podobno największym drzewem na Słowacji i jednym z największych żyjących organizmów w Europie. Irlandię reprezentuje dąb szypułkowy, którego gałęzie rozciągają się na długość 50 metrów.
Mieszkańcy Kóz do głosowania szykują się już od kilku tygodni. W konkursie na Drzewo Roku 2012 Klubu Gaja ich platan zdobyły ponad 7 tys. głosów. Teraz kozianie szacują, że będą potrzebować trzy razy więcej głosów.
– Udział w konkursie Europejskie Drzewo Roku to dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie. Dzięki platanowi, który rośnie w Kozach w pięknym dworskim otoczeniu, możemy zainicjować wiele ciekawych projektów i wypromować naszą miejscowość – mówi wójt Kóz, Krzysztof Fiałkowski.
Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest fundacja Nadace Partnerstvi w Czechach. Rozstrzygnięcie nastąpi 1 marca. Nagrodą jest statuetka wręczana w Brukseli podczas Zielonego Tygodnia, największej corocznej konferencji poświęconej europejskiej polityce w dziedzinie środowiska.
Program Święto Drzewa został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partner strategiczny: Lasy Państwowe. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Partnerzy: LeasePlan, Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Kampania Miliarda Drzew dla Planety, Nadace Partnerstvi, Miasto Stołeczne Warszawa, Partnerstwo dla Klimatu, Biblioteka Śląska, Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, Uniwersytet Śląski.
źródło: lasy.gov.pl
Komentarze (0)