Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Oddaj elektroodpady w dobre miejsce!

Oddaj elektroodpady w dobre miejsce!
16.04.2013, o godz. 11:09
czas czytania: około 3 minut
0

Czy Twoja poprzednia lodówka wciąż stoi w piwnicy? Czy wiesz, co zrobić ze starą zmywarką, kiedy kupisz nową? Czy po wymianie, kolejny telefon chowasz do szuflady, bo nie wiadomo czy się jeszcze nie przyda? Pozytywna odpowiedź na którekolwiek z powyższych pytań oznacza jedno: czas dowiedzieć się dlaczego warto oddawać elektrośmieci w dobre miejsce.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Zaginione sprzęty. Dlaczego nie wyrzucić mikrofalówki na śmietnik?

Wszyscy produkujemy elektroodpady, nadal jednak większość z nas nie wie gdzie oddać stary sprzęt elektryczny i elektroniczny. Zużyte urządzenia często wyrzucamy na wysypisko lub oddajemy do punktu złomu, gdzie niestety nie są poddawane odpowiednim procesom recyklingu i tym samym stają się niebezpieczne dla środowiska i ludzi. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że wyrzucanie elektroodpadów do zwykłego śmietnika grozi mandatem do 5 tysięcy złotych. Kary możemy uniknąć w bardzo prosty sposób – oddając zużyty sprzęt w dobre miejsce.

Przeciętnie każdy z nas w ciągu roku produkuje około 6 kg elektrośmieci, jednak co ciekawe tylko 30% tej masy trafia do legalnych punktów zbiórki. Pozostałą część sprzętów chomikujemy w domu na tzw. „zapas” lub, mniejsze urządzenia – takie jak telefony komórkowe, suszarki czy zabawki, wyrzucamy wraz ze zwykłymi śmieciami.

Co drzemie w elektrośmieciach?

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wszystkie sprzęty elektroniczne są pełne szkodliwych związków chemicznych. W wyniku nieprawidłowego demontażu, przedostają się one do wody lub gleby. Tylko profesjonalne zakłady przetwarzania są w stanie zapewnić bezpieczny recykling tych urządzeń. Porzucone elektroodpady, niczym elektrozombie, niszczą nasze środowisko oraz zdrowie uwalniając niebezpieczne substancje. Są to np. stosowane w komputerach związki bromu czy kadm, które uszkadzają mózg i system nerwowy. Rtęć, jeżeli wpadnie w niepowołane ręce, niszczy błony biologiczne zakłócając niezbędne do życia procesy biochemiczne w naszym organizmie. R-12, nazywany również freonem, odpowiedzialny jest za powiększanie się dziury ozonowej w atmosferze i od 1998 roku obowiązuje zakaz używania go w produkcji sprzętów elektrycznych. Niestety jest on nadal obecny w urządzeniach chłodniczych starszej daty i tym bardziej powinniśmy bezwzględnie oddawać je do odpowiednich punktów.

www.elektrosmieciWsieci.pl, czyli dobry EKO adres 

Chcesz oddać sprzęt do legalnego punktu zbiórki, ale nie wiesz gdzie takie miejsce znaleźć? Strona www.elektrosmieciwsieci.pl odpowie na to i wszystkie inne pytania dotyczące zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Znajdziesz tam m.in. mapę „dobrych miejsc” – legalnych punktów zbierania ZSEE (zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych). W zlokalizowaniu najbliższego z nich pomoże Ci wygodna wyszukiwarka, która odnajdzie je dla podanego przez Ciebie kodu pocztowego. Dodatkowo znajdziesz odnośnik do facebookowej gry Atak Elektrozombie, która z humorem obrazuje w co „zamieniają” się zużyte urządzenia pozostawione w piwnicy. Jeśli uda Ci się pokonać maszyny, możesz wygrać atrakcyjny tablet! Aplikacja do gry dostępna jest na Fan Page projektu, Pogromcy Elektrozombie (https://www.facebook.com/elektroodpady/). Kampanię „Oddaj eketroodpady w dobre miejsce” wspiera pozytywny bohater – EKOkapitan, który zachęca do proekologicznych postaw.

Recykling, czyli źródło szlachetnych surowców

Oddając elektroodpady do odpowiedniego miejsca przyczyniasz się do ochrony środowiska i swojego otoczenia. Sprzęt jest tam demontowany w bezpiecznych warunkach, a następnie poddawany recyklingowi lub utylizacji. Działania te pozwalają także na odzyskanie surowców naturalnych takich jak, np. miedź, czy złoto. Są one następnie wykorzystywane do produkcji innych przedmiotów lub urządzeń. Przykładowo: tworzywa sztuczne pochodzące ze starych lodówek można przetworzyć na kołpaki samochodowe, a telefon komórkowy jest źródłem ponad 40 pierwiastków chemicznych.

Mapę zbiórki elektroodpadów oraz informacje o grze elektrozombi i konkursie można znaleźć na www.elektrosmieciwsieci.pl oraz na fan pagu kampanii na Facebooku pod adresem: https://www.facebook.com/elektroodpady

Kampania jest realizowana przez CECED Polska w ramach projektu „Elektroodpady w dobre miejsce” – ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej nt. poprawnego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

WIęcej o akcji w Dodatku Specjalnym do Przeglądu Komunalnego: czytaj tutaj


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2026