Letnie ozdabianie Warszawy różnorodnymi kwiatami to już tradycja. Na przełomie maja i czerwca zieleń miejska ulega metamorfozie. Wysłużone kompozycje wiosenne wymienione zostają na letnie. Pierwszy etap wzmożonych prac ogrodniczych stanowi przygotowanie gleby: jej wymiana bądź odchwaszczanie, nawożenie, spulchnienie. Drugi etap to zwieńczenie uprzednich starań, zgodnie z wytycznymi architektów krajobrazu Zarządu Oczyszczania Miasta, wykonawcy dokonują nasadzeń. Dzięki temu artystyczna wizja projektantek ZOM przeistacza się w aranżacje kwiatowe.
W tym roku na terenach zieleni przyulicznej, skwerach, placach, w wazach i na kwietnikach zobaczymy m.in.: aksamitkę, begonię, niecierpka, uczep, szałwię, paciorecznik i irezynę. W konstrukcjach kwietnikowych, zlokalizowanych m.in. na Krakowskim Przedmieściu jak i w koszyczkach zawieszonych na słupach oświetleniowych na Placu Bankowym i Nowym Świecie prym będzie wiodła pelargonia. Miłośników tego kwiatka zapraszamy również na Plac Trzech Krzyży, Plac Unii Lubelskiej, ulicę Książęcą i Piękną oraz na Al. Ujazdowskie, gdzie nasadzona zostanie pelargonia w kolorze płomiennej czerwieni oraz delikatnym, romantycznym różu. Ciepło ubarwione rośliny o ozdobnych kwiatach dominować będą w Śródmieściu. Napawającą optymizmem żółć i pomarańcz aksamitek w połączeniu z ciemną purpurą liści irezyny spotkamy na Placu Politechniki oraz na ul. Marszałkowskiej na odcinku Armii Ludowej – Plac Zbawiciela. Wyjątek w ciepłej, letniej tonacji śródmiejskich kwiatów stanowi Rondo Dmowskiego. Tam w metalowych donicach już kwitnie niebieski żeniszek meksykański okalający czerwoną szałwię błyszczącą.
Zmiana ukwiecenia następuje także w parkach którymi opiekuje się ZOM. W trzech z nich tj. na Polach Mokotowskich, w Parku Fosa i Stoki Cytadeli oraz Parku Skaryszewskim możemy już podziwiać łąki kwietne. Na skwerze Woyciechowskiego w Parku Fosa i Stoki Cytadeli łąkę tworzą słoneczniki, tytoń i szałwia. Na Polach Mokotowskich, a dokładniej na kwietniku przy Bibliotece Narodowej łąkę ujętą w ramy z roślin ozdobnych z liści tworzy gaura, różowa kleome oraz kosmos, czerwona szałwia, różowy penstemon oraz czerwona i wysoka lobelia. W Parku Skaryszewskim kolorowa łąka zakwitnie niebieską i białą szałwią, fioletowymi heliotropami, pomarańczowymi aksamitkami oraz białym i różowym tytoniem.
Koszt posadzenia kwiatów i ich pielęgnacji aż do jesieni to ponad 970 tys. zł. Na kolejną zmianę ukwiecenia musimy poczekać do jesieni. Wtedy to na stołecznych kwietnikach pojawią się odporne na chłód kwiaty w jesiennych barwach.
![ad1a webinar ZSSEIE Pracodawcy GOZ [08.06-17.06.26]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/06/webinarium-zseie-1320-x-250-px.png?pas=16830820002606150233)
![ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/05/eco26_1320x150_gyt_pol.jpg?pas=20537598052606150233)
![ad1c abrys wydarzenia [od 03.03.25]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2025/03/wydarzenia.abrys_.pl-320-x-520-px.png?pas=9305239462606150233)












![ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/06/baner_kgo_2026_abrys1320-x-250-px.png?pas=6808752842606150233)












Komentarze (0)