Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Radom: mniej za śmieci

Radom: mniej za śmieci
05.11.2013, o godz. 8:23
czas czytania: około 2 minut
0

Radomscy radni jednogłośnie przyjęli zgłoszoną przez prezydenta Andrzeja Kosztowniaka propozycję obniżki opłat za odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców. To oznacza, że od lutego przyszłego roku osoby segregujące śmieci zapłacą mniej niż obecnie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na podstawie zebranych informacji o funkcjonowaniu świeżo wprowadzonego systemu gospodarki odpadami, prezydent Andrzej Kosztowniak przedstawił swoją propozycję obniżki opłat.

Zgodnie z tzw. „ustawą śmieciową”, nowy system gospodarki odpadami komunalnymi opiera się na założeniu bilansowania dochodów z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi i wydatków na pokrycie wszystkich kosztów systemu. Oznacza to, że gmina nie może zarabiać na tym systemie, a każda dodatkowa złotówka poza wydatkami musi być mieszkańcom zwrócona.

– Cieszę się, że mimo fatalnej ustawy narzuconej nam przez rząd,  udało się nam doprowadzić do sytuacji, gdy system gospodarki odpadami komunalnymi w Radomiu funkcjonuje na zasadzie samofinansowania i pozwala na wprowadzenie zmian korzystnych dla mieszkańców – mówi prezydent Andrzej Kosztowniak. 

Szansa na obniżki opłat wnoszonych przez mieszkańców pojawiła się po prawomocnym rozstrzygnięciu przetargów na odbiór odpadów, ponieważ stało się jasne, że będą oszczędności na transporcie. Jednocześnie jednak warto mieć świadomość, że koszty odbioru i przewozu śmieci stanowią tylko 30 procent kosztów całego systemu, więc i obniżki opłat mogą wynikać z tej samej proporcji. Najbardziej kosztownym elementem systemu jest zagospodarowanie odpadów stanowiące ponad 50% wszystkich kosztów systemu.

Wysokość kosztów zagospodarowania jest bezpośrednio zależna od poziomu segregacji odpadów, a więc od tego, czy mieszkańcy segregują odpady, czy też nie.

Obniżki preferują właśnie segregowany system zbiórki odpadów. Na obniżki mogą liczyć tylko ci, którzy zdecydowali się na selekcję odpadów. Prezydent uwzględnił także rozróżnienie w wysokości opłat dla zabudowy jedno- i wielorodzinnej, który to postulat wielokrotnie był podnoszony w trakcie wdrażania systemu i dyskusji o nim. I tak, obniżki dotyczą gospodarstw domowych zajmujących powierzchnię od 30,01 m2 do 70 m2, zamiast obecnej stawki jednolitej 30 złotych: w przypadku gospodarstwa w zabudowie jednorodzinnej opłata wyniosą 28 złotych, zaś zabudowy wielorodzinnej – 24 zł. Dla gospodarstw domowych powyżej 70 m2  (aktualnie stawka 40 zł) opłata wyniesie odpowiednio 38 (zabudowa jednorodzinna) oraz 32 zł (zabudowa wielorodzinna).


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2026