Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Bytom: śmieci będą tańsze?

Bytom: śmieci będą tańsze?
22.11.2013, o godz. 12:20
czas czytania: około 2 minut
0

Obniżka do 8 złotych za odbiór śmieci segregowanych - to jedna z propozycji zmian w uchwale „śmieciowej”, którą poznali dziennikarze na konferencji w Urzędzie Miejskim w Bytomiu. Od początku mówiliśmy, że zrobimy wszystko, by opłata była niższa – mówi prezydent Damian Bartyla.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

– Teraz jesteśmy już gotowi na taką decyzję, bo sprawdziliśmy, jak działa nowy system gospodarki odpadami i wyciągnęliśmy wnioski – dodaje.

Na razie za śmieci segregowane miwszkańcy Bytomia płacą 11,20 zł, ale konsultacje nad obniżką już trwają. Wraz z taką zmianą zarządcy nieruchomości będą musieli ponownie złożyć do Urzędu Miejskiego deklaracje o wysokości opłaty. Ma to być jednak łatwiejsze. – Aktualnie pracujemy nad nowym, uproszczonym drukiem – mówi Andrzej Panek, wiceprezydent Bytomia. Dodatkowo zamierzamy umożliwić przekazanie deklaracji do Urzędu Miejskiego drogą elektroniczną.

Mieszkańców czeka jeszcze jedna nowość. Ucieszą się z niej zwłaszcza ci, którym brakuje oddzielnych pojemników na szkło i plastik, bo tak segregowali śmieci jeszcze przed rewolucją „śmieciową". Wkrótce znowu będą mieli taką możliwość. – Planujemy rozbudować obecny system oparty na trzech pojemnikach, tak by selektywna zbiórka odpadów była bardziej efektywna – wyjaśnia Panek. Tam, gdzie to możliwe, staną tzw. dzwony na opakowania szklane i pojemniki siatkowe na plastikowe butelki.

Bytomianie zdążyli się już przyzwyczaić, że do pojemnika czarnego wrzucamy odpady zmieszane, do brązowego – biodegradowalne, zaś do zielonego – szkło, papier, plastik i metal. Dwa miesiące to jednak za mało, by gospodarka odpadami była bez zarzutów. – Mieszkańcy najczęściej zgłaszają brak dostatecznej ilości i pojemności  pojemników, ich przepełnienie i nieporządek wokół nich, a także ich  niewłaściwe oznakowanie. Odbiór odpadów nie zawsze jest też zgodny z harmonogramem – wymienia wiceprezydent. Za te uchybienia miasto nalicza wykonawcy kary umowne. Na razie rozliczyliśmy firmę za pierwszy miesiąc pracy, czyli za wrzesień.

Przypomnijmy, za odbiór śmieci w Bytomiu odpowiada konsorcjum trzech firm z Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych w roli lidera. Jak twierdzi jego prezes, Rafał Pamuła, mimo trudności obserwowanych niemal w każdym mieście w Polsce, nowy system z tygodnia na tydzień działa lepiej. Świadczy o tym choćby liczba interwencji mieszkańców Bytomia. – Na początku było ich kilkadziesiąt dziennie, dziś jest kilka – mówi.


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2026