Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Lato na warszawskich kwietnikach

Lato na warszawskich kwietnikach
04.06.2014, o godz. 8:55
czas czytania: około 2 minut
0

285 tys. kwiatów na lato dla stolicy. Wśród nich nie tylko begonie, aksamitki i pelargonie, ale także werbena patagońska, pachnotka i szałwia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

Przyuliczne kwietniki i parkowe rabaty w letniej odsłonie. Rozpoczyna się sadzenie 285 tys. kwiatów na miejskich placach, rondach oraz w sześciu parkach, którymi opiekuje się Zarząd Oczyszczania Miasta (Ogród Saski, Pole Mokotowskie, park Skaryszewski, Praski, Ujazdowski oraz Fosa i Stoki Cytadeli).

Wśród letnich nasadzeń znajdziemy te najpopularniejsze i sprawdzone gatunki kwiatów, jak pelargonie, begonie i aksamitki. Ale będzie też coś nowego. Na Polu Mokotowskim po raz pierwszy posadzona zostanie werbena patagońska. Ta delikatna roślina jest doskonałym uzupełnieniem każdej rabaty, gdyż ze względu na swoją subtelność nie jest konkurencją, a tłem dla innych roślin. Jej drobne fioletowe kwiaty wabią pszczoły i wielobarwne motyle. Oprócz niej na parkowych rabatach pojawi się irezyna, lobelia i szałwia – w sumie prawie 14 tys. roślin.

46 tys. kwiatów ozdobi park Skaryszewski. Najwięcej posadzonych zostanie begonii – aż 18 tys. i 14 tys. znanych pod nazwą pokrzywki brazylijskiej koleusów o żółto-zielonych liściach. Pachnotka o bordowym kolorze liści zapełni oś główną parku i rabaty na rondzie Waszyngtona. Jest to zioło naturalnie zwalczające alergię.

W Ogrodzie Saskim sadzonych jest 30 tys. kwiatów. Wśród nich najwięcej begonii (11,2 tys.) i pelargonii (6,8 tys.). Na rabatach wzdłuż głównej alei oraz wokół fontanny Marconiego posadzonych zostanie prawie 7 tys. żółtych i pomarańczowych aksamitek. To kwiaty odporne na choroby, a także wytrzymałe na upały i susze.

Nowe aranżacje pojawiają się także na ulicznych kwietnikach. Od Ronda de Gaulle'a aż po Plac Zamkowy podziwiać będzie można kompozycje białych i różowych begonii, którym towarzyszyć będą bordowe irezyny. Zobaczymy także niecierpki w kolorach różowym i fioletowym. Ta ostatnia roślina swoją nazwę zawdzięcza owocom, które "niecierpliwie" czekają aż dojrzeją, a przy najmniejszym dotknięciu pękają rozrzucając wokoło nasiona.

Begonie i pelargonie będzie można podziwiać m.in. na pl. Bankowym, rondzie Dmowskiego i ul. Marszałkowskiej. W sumie na przyulicznych kwietnikach posadzonych zostanie 165 tys. kwiatów. Razem z obsadzeniem parkowych rabat daje to 285 tys. kwiatów. Koszt sadzenia roślin i ich pielęgnacji do jesieni to kwota około 900 tys. zł.

Trzecia w tym roku zmiana kwiatów czeka nas jesienią, kiedy to sadzone będą chryzantemy. W sumie w 2014 roku stolicę zdobić będzie 540 tys. kwiatów, co będzie kosztować ok. 1,3 mln. zł.

źródło: zom.waw.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025