W wyniku prac najpierw zostaną zabezpieczone czynne osuwiska, które znajdują się w tym rejonie płockiej skarpy. Następnie zostanie wybudowany ciąg spacerowy. Pieniądze na zabezpieczenie skarpy – około 3 mln złotych – pochodzą z rezerwy Ministra Administracji i Cyfryzacji, przeznaczonej na likwidację osuwisk. Razem z kolejnymi prawie 3 milionami zł, które pochodzą z budżetu miasta – pokryją koszt renowacji alejek na płockiej skarpie na Wzgórzu Sieciecha.
W ramach prac przewidziano m.in.: przebudowę drogi spacerowej wzdłuż skarpy, wykonanie murów oporowych oraz odwodnienia. Zlikwidowana zostanie nisza osuwiskowa poniżej tarasu widokowego przy hotelu „Starzyński”. Obok niego powstaną schody wraz z pochylnią dla niepełnosprawnych.
Do umocnienie skarpy posłuży m.in. 120 12-metrowych pali oraz cztery potężne kolektory deszczowe. Na końcu harmonogramu prac znajduje się ustawienie małej architektury oraz nowe nasadzenia. W ramach inwestycji przewiduje się wykonanie i zamontowanie tablicy z audiodeskrypcją dla osób niewidomych z informacją o pierwszym teatrze w Płocku.
Zadanie realizuje Zakład Usług Miejskich „Muniserwis”. Planowany termin zakończenia prac to listopad 2014 r.
Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy Płock skorzystał z rezerwy na usuwanie osuwisk. W 2012 r. Muniserwis zabezpieczył skarpę wiślaną i osuwisko na Grabówce. Osuwisko uaktywniło się po intensywnych opadach deszczu w czerwcu 2010 r. Inwestycję zrealizowano na podstawie umowy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z prezydentem Płocka (dofinansowanie wyniosło wtedy 2,6 mln zł).
Komentarze (0)