Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

NIK krytykuje system recyklingu samochodów

NIK krytykuje system recyklingu samochodów
04.09.2014, o godz. 8:35
czas czytania: około 2 minut
0

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła funkcjonowanie systemu gospodarowania pojazdami wycofanymi z eksploatacji. System ten nie gwarantuje realizacji głównego celu ustawy o recyklingu pojazdów, tj. zminimalizowania negatywnego wpływu na środowisko pojazdów wycofanych z eksploatacji przy założeniu, że wszystkie te pojazdy będą przekazywane wyłącznie do profesjonalnych stacji demontażu lub punktów zbierania pojazdów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Ustalenia kontroli wskazują, że funkcjonujący system kontroli i egzekucji obowiązujących przepisów prawa dotyczących recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, nie jest skuteczny.

Znaczący wpływ na  nieprawidłowe funkcjonowanie systemu recyklingu pojazdów ma nieokreślenie przez Ministra Transportu, Budownictwa i  Gospodarki Morskiej w porozumieniu z Ministrem Środowiska kryteriów, według których można uznać pojazd za wycofany z eksploatacji. Nieokreślenie tych kryteriów utrudnia prowadzenie skutecznych działań podmiotom, które uczestniczą w tym systemie.

Minister Środowiska podejmował działania zmierzające do uszczelnienia systemu recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, jednak nie doprowadziły one do wyeliminowania szarej strefy w tym obszarze. W celu likwidacji szarej strefy wskazane jest aktywne współdziałanie Ministra Środowiska z organami administracji rządowej, organami jednostek samorządu terytorialnego oraz innymi podmiotami.

NIK ocenia pozytywnie działania NFOŚiGW w obszarach: dochodzenia opłat za wprowadzenie pojazdu na terytorium kraju uiszczonych w niewłaściwej wysokości; udzielania dopłat dla przedsiębiorców prowadzących stacje demontażu pojazdów oraz dofinansowanie gmin w zakresie zbierania porzuconych pojazdów.

Zdaniem NIK wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska wywiązywali się z obowiązku przeprowadzania, przynajmniej raz w roku, kontroli stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Najwyższa Izba Kontroli ocenia negatywnie działania Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w obszarach: dochodzenia należności z tytułu opłaty za brak sieci zbierania pojazdów; ustalania dodatkowej opłaty za brak sieci zbierania pojazdów wobec podmiotów, które jej nie wniosły; weryfikowania rocznych sprawozdań o wysokości należnej opłaty za brak sieci zbierania pojazdów.

Stacje demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji spełniały minimalne wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 28 lipca 2005 r. w sprawie minimalnych wymagań dla stacji demontażu oraz sposobu demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Skontrolowani przedsiębiorcy prowadzący stacje demontażu zapewniali bezpieczne dla środowiska i zdrowia ludzi, przetwarzanie tych pojazdów oraz odpadów z nich powstających.


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2026