W pierwszym etapie Konkursu, którego organizatorem jest redakcja „Przeglądu Komunalnego”, wpłynęły deklaracje udziału od 74 podmiotów. Suma zgłoszeń z deklaracji udziału wyniosła 241 w 9 kategoriach.
W drugim etapie uczestnicy, którzy zadeklarowali udział, zobowiązani byli do przesłania szczegółowych formularzy zgłoszenia. Wszystkie zgłoszenia były rozpatrywane podczas spotkań komisji konkursowych w poszczególnych kategoriach, w skład których wchodzili eksperci poszczególnych branży. W kategorii „Szklana Statuetka” zarejestrowano 38 zgłoszeń, w kategorii „Srebrna Puszka” – 18, w kategorii „Lider Zbiórki Tworzyw” – 39, w kategorii „Złota Bela Makulatury” – 30, w kategorii „Zielona Bateria” – 15, w „Zielonym Kontakcie” – 21, w kategorii „Edukacja Ekologiczna” – 42, w „Liderze Sortowania” – 26, w kategorii „Rekordowy Karton” – 12 zgłoszeń.
Najwięcej podmiotów biorących udział w Konkursie zgłosiło się z województwa kujawsko-pomorskiego – 11. Następnie z województw śląskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego – po 9 oraz mazowieckiego – 8. Konkurs objął więc swym zasięgiem niemal całą Polskę, bo aż 14 województw.
Wśród uczestników znalazły się zarówno przedsiębiorstwa związane z gospodarką odpadami, urzędy miejskie i gminne, jak i placówki oświatowe, centra edukacji ekologicznej i organizacje pozarządowe.
Obecna edycja Konkursu zyskała nowy, jeszcze szerszy wymiar w związku z „rewolucją śmieciową” zmieniającą zasady gospodarowania odpadami komunalnymi.
11 września br. w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie zebrała się Kapituła Konkursu, której zadaniem było zweryfikować prace poszczególnych komisji i ostatecznie wybrać zwycięzców.
Przedstawiamy zestawienie laureatów i wyróżnionych we wszystkich kategoriach:
Puchary Recyklingu
• Puchar Recyklingu Ministra Środowiska – Miasto Leżajsk;
• Puchar Recyklingu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „Komunalnik”Sp. z o.o. w Kętrzynie;
• Puchar Recyklingu Polskiej Izby Ekologii – Zakład Gospodarki Odpadami S. A. w Bielsku-Białej;
• Puchar Recyklingu Związku Miast Polskich – Gospodarka Komunalna w Błażowej;
Nominacje do tytułu Tygrysa Recyklingu
• Spółka Komunalna Wschowa Sp. z o.o.
• Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina”w Kaliszu;
• Miejski Zakład Gospodarki komunalnej Sp. z o.o. w Bolesławcu;
• Zakład Utylizacji Odpadów w Gorzowie Wielkopolskim;
• Zakład Gospodarowania Odpadami GAĆ Sp. z o.o., Gać/Oława.
Tygrys Recyklingu
• Spółka Komunalna Wschowa Sp. z o.o.
Szklana Statuetka
Statuetki:
• Urząd Gminy Krokowa – w kategorii do 30 tys. mieszkańców;
• Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Koninie – w kategorii do 100 tys. mieszkańców;
• Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Rudno Sp. z o.o. Ostróda – w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców.
Wyróżnienia:
• Zakład Gospodarki Komunalnej w Mrozach;
• Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu;
• Zakład Zagospodarowania Odpadów "Czysta Błękitna Kraina" Sp. z o.o. w Czarnówku.
Srebrna Puszka
Statuetki:
• Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Lipnie – w kategorii do 30 tys. mieszkańców;
• Beskid Żywiec Sp. z o.o. – w kategorii do 100 tys. mieszkańców;
• Zakład Gospodarki Odpadami S.A. w Bielsku-Białej – w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców.
Wyróżnienia:
• Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Cieszanowie;
• Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Bolesławcu;
• Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. w Gorzowie Wielkopolskim.
Lider Zbiórki Tworzyw
Statuetki:
• Zakład Gospodarki Komunalnej w Mrozach – w kategorii do 30 tys. mieszkańców;
• Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Bolesławcu – w kategorii do 100 tys. mieszkańców;
• Zakład Gospodarowania Odpadami GAĆ Sp. z o.o., Gać/Oława – w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców.
Wyróżnienia:
• Zakład Gospodarki Komunalnej w Maniowach;
• Zakład Gospodarki Odpadami S.A. w Bielsku-Białej;
• Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu.
•
Wyróżnienie specjalne: Stowarzyszenie Niepełnosprawni dla Środowiska EKON w Warszawie
Złota Bela Makulatury
Statuetki:
• Regionalny Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych "Rypin" – w kategorii do 30 tys. mieszkańców;
• Zakład Zagospodarowania Odpadów "Czysta Błękitna Kraina" Sp. z o.o. w Czarnówku – w kategorii do 100 tys. mieszkańców;
• Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Rudno Sp. z o.o. Ostróda – w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców.
Wyróżnienia:
• Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Cieszanowie;
• Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Bolesławcu;
• Stowarzyszenie Niepełnosprawni dla Środowiska EKON w Warszawie.
Zielona Bateria
Statuetki:
• nie przyznano nominacji do statuetki – w kategorii do 30 tys. mieszkańców;
• Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. w Raciborzu – w kategorii do 100 tys. mieszkańców;
• Miejski w Białymstoku – w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców.
Wyróżnienia:
• Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. w Gorzowie Wielkopolskim;
• Zakład Gospodarowania Odpadami GAĆ Sp. z o.o. Gać/Oława;
• Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej "Komunalnik" Sp. z o.o. w Kętrzynie.
Zielony Kontakt
Statuetki:
• Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Cieszanowie – w kategorii do 30 tys. mieszkańców;
• Stare Miasto – Park" Sp. z o.o. Leżajsk – w kategorii do 100 tys. mieszkańców;
• Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu – w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców.
Wyróżnienia:
• Szkoła Podstawowa w Hejdyku.
Lider Sortowania
Statuetki:
• nie przyznano nominacji do statuetki – w kategorii do 30 tys. mieszkańców;
• Zakład Zagospodarowania Odpadów "Czysta Błękitna Kraina" Sp. z o.o. w Czarnówku – w kategorii do 100 tys. mieszkańców;
• Zakład Gospodarki Odpadami S.A. w Bielsku-Białej – w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców.
Wyróżnienia:
• Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Bolesławcu;
• Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Płońsku;
• Beskid Żywiec Sp. z o.o.
Edukacja Ekologiczna
Dyplomy „Mistrza Edukacji Ekologicznej”:
• Szkoła Podstawowa w Parczewie – w kategorii do 30 tys. mieszkańców;
• Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Bolesławcu – w kategorii do 100 tys. mieszkańców;
• Zakład Związek Komunalny Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina" w Kaliszu – w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców.
Wyróżnienia:
• Kształcenia Specjalnego nr 1 im. Karola Wojtyły w Gorzowie Wielkopolskim;
• Szkoła Podstawowa w Hejdyku;
• Gmina Wrocław.
Rekordowy Karton
Statuetki:
• Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Lipnie Sp. z o.o. – w kategorii do 30 tys. mieszkańców;
• Zagospodarowania Odpadów "Czysta Błękitna Kraina" Sp. z o.o. w Czarnówku – w kategorii do 100 tys. mieszkańców;
• Zakład Gospodarki Odpadami S.A. w Bielsku-Białej – w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców.
Wyróżnienia:
• Regionalny Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych "Rypin";
• Beskid Żywiec Sp. z o.o.;
• Związek Komunalny Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina" w Kaliszu.
Nagrody WFOŚiGW w Poznaniu
Zakład Oczyszczania i Gospodarki Odpadami „MZO” w Ostrowie Wielkopolskim – 6 tys. zł
Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Koninie – 5 tys. zł
Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. w Pleszewie – 5 tys. zł
Zakład Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Jarocinie – 5 tys. zł
Związek Międzygminny „Obra” w Wolsztynie – 3 tys. zł
Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu – 3 tys. zł
Szkoła Podstawowa im. Wacława Popiela w Mościskach – 6 tys. zł
Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto, Czysta Gmina” w Kaliszu – 6 tys. zł
Szkoła Podstawowa w Parczewie – 6 tys. zł
Nagrody WFOŚiGW w Zielonej Górze
Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp. – 8 tys. zł
Spółka Komunalna Sp. z o.o Wschowa – 8 tys. zł
Celowy Związek Gmin CZG-12 w Sulęcinie – 8 tys. zł
Zespół Kształcenia Specjalnego nr 1 im. Karola Wojtyły w Gorzowie Wlkp. – 6 tys. zł
10 tys. worków do segregacji od firmy Starpack
• Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. w Raciborzu
5 tys. zł od Fundacji PlasticEurope
• Stowarzyszenie Niepełnosprawni dla Środowiska EKON w Warszawie
Uczestnicy XV edycji ogółem zebrali selektywnie ponad 157 tys. ton odpadów, w tym 39,8 tys. ton szkła, 288 ton puszek aluminiowych, 30,2 tys. ton tworzyw sztucznych, 23 tys. ton makulatury, 60,5 ton baterii, 1,3 tys. ton zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz 420 ton opakowań po płynnej żywności. Zgłoszone do Konkursu sortownie wydzieliły 106,5 tys. ton surowców wtórnych, które przekazano do recyklingu, a nie trafiły na wysypisko. Zasięg programów edukacyjnych zgłoszonych tylko w kategorii „Edukacja Ekologiczna” objął cały kraj, a suma zgłoszonych budżetów programów edukacyjnych wyniosła ponad 3 mln zł.
Komentarze (0)