Zatrzymane śmieci na granicy w Chyżnem

Zatrzymane śmieci na granicy w Chyżnem
23.07.2007, o godz. 12:11
czas czytania: około 2 minut
0

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Polska nie może być śmietnikiem Europy. Wbrew tej zasadzie postąpił jednak pewien Polak, mieszkaniec Trzetrzewiny, który przy okazji chciał zrobić – jak wyjaśniał podczas dochodzenia – dobry interes. Aż dwukrotnie usiłował on wwieźć przez przejście graniczne w Chyżnem złom.
Raz w ilości 24 tys. 600 kg, a kolejny 23 tys. 550 kg. Został na szczęście zatrzymany przez funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, a prokurator skierował już do sądu grodzkiego akt oskarżenia.
Zgodnie z wnioskiem grupa operacyjno – śledcza placówki Straży Granicznej w Lipnicy Wielkiej wniosła o wymierzenie mu nie tylko kary grzywny w wysokości 3 tys. zł, ale i pokrycia wszelkich kosztów sądowych. – Osoba ta usiłowała sprowadzić złom bez odpowiedniego zezwolenia – mówi porucznik Adam Myśliwski, prowadzący tę sprawę z ramienia grupy operacyjnej. Wyjaśnia, że jest on zaś w myśl rozporządzenia traktowany jako odpad i na wwóz go do naszego kraju trzeba mieć odpowiednie zezwolenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, działającego przy Ministerstwie Ochrony Środowiska. – Jeśli dana osoba wwożąca odpad nie ma takiego zezwolenia, traktujemy to jako popełnienie przestępstwa.
Oskarżony mężczyzna najpierw 5 marca przez przejście graniczne w Chyżnem chciał wwieźć ciągnikiem siodłowym, nie posiadając odpowiedniego zezwolenia, transport złomu. Gdy proceder mu się nie udał i po pouczeniu wraz z metalem został zawrócony na Słowację, szczęścia postanowił spróbować 10 dni później… – Liczył być może, że na przejściu będzie inne zmiana, która może nie będzie tak dokładnie znała przepisów – mówił nam porucznik Adam Myśliwski. Dodał, że mężczyzna podczas śledztwa wyjaśniał, że chciał tylko zrobić dobry interes…
Jak się okazuje, złom na terenie Słowacji jest znacznie tańszy niż u nas. Ten fakt postanowił wykorzystać zatrzymany kierowca sprowadzając zakupiony u sąsiadów metal. Pogranicznicy na szczęście coraz baczniej pilnują, by nasz kraj nie stał się – jak podkreślają – śmietniskiem Europy.
Nie był to pierwszy przypadek tego typy. Tylko w samym marcu aż trzykrotnie usiłowano wwieźć na teren Polski odpady. 2 marca w Barwinku został zatrzymany i zawrócony transport odpadów aż dwa razy. 37-letni Słowak zamierzał wwieźć na terytorium Polski 43 zużyte akumulatory samochodowe. A 35-letni Ukrainiec – 5 sztuk zużytych lodówek i 1 pralkę. 27 marca w Chyżnem zatrzymano i zawrócono transport 90 metrów sześciennych odpadów plastiku. Usiłował je wwieźć 61-letni Czech.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024