Reklama

AD1A KUBOTA [02.09-30.09.24]

Wrocław: program przeciwko komarom

Wrocław: program przeciwko komarom
22.05.2013, o godz. 9:52
czas czytania: około 3 minut
0

Jak co roku Wrocław prowadzi systemowe działania związane ze zmniejszeniem uciążliwości związanych z obecnością komarów w środowisku realizując tym samym zapoczątkowany w 1998 roku "Wrocławski Program Kontroli Liczebności Komarów".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA [02.09-30.09.24]

Programem objęte jest całe miasto, a zabiegi wykonywane są na terenach zieleni miejskiej, polach irygowanych, a także wzdłuż rzeki wzdłuż Odry, Bystrzycy, Widawy i Ślęzy (oczywiście o ile taka konieczność zaistnieje). – Warto zauważyć, że ze względu na obszar "Natury 2000" w tej części rzeki Bystrzycy pozytywną opinię o możliwości zastosowania oprysku bilogicznego wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska – dodaje Monika Kaliwoda z miejskiego Działu Rolnictwa i Leśnictwa.

Od marca  w terenie działa Zespół ds. Monitoringu środowiska, złożony głównie z naukowców Uniwersytetu Wrocławskiego. Zadaniem Zespołu jest m.in. prowadzenie stałego monitoringu dynamiki rozwoju komarów na terenie  Wrocławia w sezonie wiosenno-letnim w 2013 roku z równoczesnym wykonywaniem oprysków preparatami biologicznymi w obrębie małych rozlewisk o powierzchni do 0,1 ha; wyznaczanie obszarów na terenie miasta Wrocławia o zwiększonej ilości komarów,  wymagających przeprowadzenia zabiegow odkomarzania; określanie terminów, liczby zabiegów, określanie zastosowania metody zwalczania, rodzaju wykorzystywanych preparatow oraz ich dawek, a także prowadzenie nadzoru merytorycznego nad wykonaniem zabiegów odkomarzania wraz z oceną skuteczności tych działań.

W drodze przetargu zostały wyłonione firmy dezynsekcyjne, które  wykonują zabiegi metodą naziemną i agrolotniczą. Oprysk z samolotu miał miejsce pod koniec kwietnia, prowadzony jest także oprysk naziemny metodą biologiczną. Realizowana jest także umowę na zarybianie zbiorników wodnych narybkiem jazia, wzdręgi, lina, karasia i słonecznicy, który to narybek ze swej natury żywi się larwami komarów. 

Dodatkowym monitoringiem i opryskiem objęte są studzienki, zwłaszcza w okolicach Rynku i Ostrowa Tumskiego, gdzie zaobserwowano wzmożony lęg komarów. W tym roku dodatkowym obserwacjom i działaniom będą poddane ogródki przy Cmentarzu Osobowickim oraz teren samego cmentarza. 

Istotną kwestią jest unikanie wykorzystywania chemicznej metody oprysku, która niewątpliwie jest bardziej szkodliwa dla środowiska niż stosowanie preparatów biologicznych. – Na każdym obszarze zawsze jako pierwsza jest brana pod uwagę właśnie metoda biologiczna. Niestety, czasami z różnych względów metoda biologiczna na danym obszarze się po prostu nie sprawdza. Wkrótce metoda chemiczna zostanie zastosowana na obszarze w okolicach rzeki Widawy, ze względu na podniesiony i długo utrzymujący się w tym miejscu poziom wody, a co za tym idzie szczególną uciążliwość komarów dla mieszkańców tego rejonu miasta – dodaje Kaliwoda.    

Do Rad Osiedli  zostały rozesłane plakaty i ulotki  informujące o wrocławskim Programie, a przede wszystkim o tym, że sami mieszkańcy mogą poprzez usuwanie źródła stojącej wody wokół domu i w ogrodzie znacznie zmniejszyć liczebność komarów oraz ograniczyć ich uciążliwość w swoim otoczeniu. 

Na kontynuację Programu w 2013 roku Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia przeznaczył 370 000 zł.


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024