Reklama

ad1a stihl [09.09-30.09.24]

Sokoły powracają do dolnośląskich lasów

Sokoły powracają do dolnośląskich lasów
06.06.2013, o godz. 13:15
czas czytania: około 2 minut
0

Młode sokoły wędrowne zamieszkały w sztucznych gniazdach na terenach nadleśnictw Milicz i Żmigród. Przyrodnicy sprowadzili 19 okazów z hodowli krajowych i zagranicznych - niemieckich i czeskich. W tym roku do dolnośląskich lasów zostanie jeszcze sprowadzonych 10 sokołów. Ptaki będą miały założone specjalne nadajniki satelitarne, które umożliwią obserwowanie ich dalszych losów na nowym terenie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA [02.09-30.09.24]

– Te drapieżniki są jednym z najrzadszych gatunków w Polsce. Jego nadrzewna populacja europejska całkowicie wyginęła w latach 60-tych – mówi Marek Mielczarek, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu – Przyczyniło się do tego m.in. zatrucie środowiska szkodliwą chemią: pestycydem DDT.

Teraz sokoły, dzięki pomocy człowieka, powracają do dolnośląskich lasów. Zarząd WFOŚiGW we Wrocławiu podjął decyzję o dofinansowaniu akcji prowadzonej przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" z Włocławka. Akcja jest prowadzona także w innych województwach dzięki środkom finansowym w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz z NFOŚiGW. 

Młode sokoły zostały zaobrączkowane i spędzą w sztucznych gniazdach zawieszonych w koronach drzew około 10 dni. Służy to przyzwyczajeniu ich do tego miejsca. Mechanizm ten, zwany „wdrukowaniem na miejsce urodzenia”, powoduje, że sokoły po osiągnięciu dojrzałości (w wieku około 2-3 lat) założą gniazda w dolnośląskich lasach. Uznają je bowiem za teren swojego urodzenia. Sokoły nie budują samodzielnie gniazd lecz zajmują siedziby innych dużych ptaków, np. orła albo bociana. Sztuczne gniazda zostaną otwarte, gdy ptaki będą gotowe do pierwszego lotu. Potem jeszcze przez co najmniej miesiąc będą dokarmiane. Organizatorzy akcji spodziewają się, że drapieżniki założą w tych okolicach swoje prawdziwe gniazda. Na Dolnym Śląsku jest jedna gniazdująca para – w Głogowie. W okolicach  Żmigrodu i Milicza przyrodnicy zaobserwowali młodą parę sokołów, która jeszcze nie dochowała się potomstwa.  


 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024