Reklama

ad1a stihl [09.09-30.09.24]

Dolny Śląsk: badania środowiska

Dolny Śląsk: badania środowiska
06.03.2014, o godz. 8:31
czas czytania: około 2 minut
0

Jaki jest poziom zanieczyszczeń chemicznych czy bakterii coli w dolnośląskich rzekach? Ile metali ciężkich, pyłów i tlenków siarki zawiera powietrze, którym oddychają mieszkańcy? Czy poziom hałasu przekracza normy bezpieczne dla zdrowia? Odpowiedzi na te pytania szukają pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA [02.09-30.09.24]

Specjaliści wyposażeni w nowoczesny sprzęt: spektrometry, chromatografy, pyłomierze, wykorzystują także wyniki badań uzyskane w laboratoriach „na kółkach” i w automatycznych stacjach pomiarowych. W 2014 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wesprze regionalny monitoring jakości powietrza, wód, hałasu, gleby i ziemi oraz pól elektromagnetycznych kwotą 2,5 mln zł.

Badania WIOŚ we Wrocławiu i jego delegatur w Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu pozwalają m.in. określić poziom zanieczyszczenia powietrza przez dwutlenek siarki, tlenki azotu i tlenek węgla, benzen, ozon czy pył zawieszony PM10 i PM2,5. Pomiary tej ostatniej substancji, która może wywoływać zapalenie górnych dróg oddechowych, choroby alergiczne, astmę, a nawet nowotwory płuc, gardła i krtani są prowadzone we Wrocławiu, Wałbrzychu, Legnicy, Zgorzelcu i w Osieczowie. W tych miastach największą emisję pyłów powoduje spalanie węgla w starych, często źle wyregulowanych kotłach i piecach domowych oraz komunikacja miejska.

– Monitoring środowiska WIOŚ pozwala wskazać obszary, które wymagają poprawy jakości powietrza – wyjaśnia Marek Mielczarek, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. Następnie specjaliści z WIOŚ sprawdzają, jakie są efekty działań naprawczych podejmowanych w ramach programów ochrony powietrza. Najwięcej punktów monitoringu powietrza jest zlokalizowanych we Wrocławiu – 5. W całym regionie jest takich punktów 26. Sieć monitoringu powietrza jest uzupełniana pomiarami wskaźnikowymi (tzw. metoda pasywna) i modelowaniem jakości powietrza, pozwalających na określenie poziomów zanieczyszczeń dla całego obszaru województwa.

Zawartość opadów atmosferycznych, m.in. metali ciężkich i substancji powodujących zjawisko kwaśnych deszczy, jest badana na stacjach w Legnicy i na Śnieżce (stacje IMGW). Na terenie województwa dolnośląskiego jest 117 punktów pomiarowo-kontrolnych, w których mierzona jest zawartość w wodach m.in. azotanów, pestycydów, bakterii coli, ołowiu czy rtęci. W 2014 r. wytypowano 45 punktów pomiarowych do badania poziomów pól elektromagnetycznych. Monitoring hałasu jest prowadzony cyklicznie, roku bieżącym na terenie 6 powiatów.

– Jakość gleb jest badana na terenach uprzemysłowionych, m.in. wokół KGHM oraz składowisk odpadów – mówi Mielczarek. – Takie analizy przeprowadza się także na terenach wodonośnych i polach irygacyjnych we Wrocławiu. Oceny wyników prowadzonych badań prezentowane w rocznych Raportach o stanie środowiska województwa dolnośląskiego czy szczegółowych opracowaniach stanu poszczególnych komponentów środowiska dostępne są na stronie internetowej WIOŚ: www.wroclaw.pios.gov.pl


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024