Reklama

AD1A KUBOTA [02.09-30.09.24]

OTOP: 1 kwietnia zadbajmy o ptaki

OTOP: 1 kwietnia zadbajmy o ptaki
01.04.2014, o godz. 8:35
czas czytania: około 3 minut
0

Można powiesić skrzynkę lęgową, wystawić pojnik albo zadbać o oczko wodne. Dbajmy o ptaki - zachęca Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) z okazji Międzynarodowego Dnia Ptaków, który przypada 1 kwietnia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA [02.09-30.09.24]

Jak świętować Międzynarodowy Dzień Ptaków? – Na przykład włączając się w ochronę – mówi Antoni Marczewski z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP). Można na przykład powiesić skrzynkę lęgową, zadbać o obecność owocowych drzew lub krzewów zapewniających ptakom pokarm, wystawić pojnik albo zadbać o śródpolną miedzę albo oczko wodne.
 
Marczewski dodaje, że w miastach można zatroszczyć się o ptaki gniazdujące w budynkach, m.in. wróble, kawki i jerzyki, którym zagraża prowadzenie prac ociepleniowych. – Widząc takie prace warto sprawdzić, czy inwestor ma wymagane prawem zezwolenia z regionalnej dyrekcji ochrony środowiska – sugeruje.
 
Międzynarodowy Dzień Ptaków upamiętnia podpisanie ponad sto lat temu (w 1902 r.) w Paryżu pierwszej międzynarodowej konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa. Właśnie wtedy po raz pierwszy w historii wiele państw jednocześnie postanowiło chronić przyrodę i zobowiązało się do wdrażania przepisów konwencji w ustawodawstwie krajowym. Polska dołączyła do stron konwencji 30 lat później, w roku 1932.
 
– To historyczne wydarzenie – ewenement na skalę światową, wciąż przypomina nam, jak ważne są ptaki i ich skuteczna ochrona – nie tylko w jednym miejscu, ale wszędzie tam, gdzie żyją – podkreśla Marczewski.
 
W konwencji za gatunki pożyteczne dla rolnictwa uznano m.in. wodniczkę i kraskę. Wodniczka jest szczególnie ważna dla Polski, gdyż właśnie u nas, zwłaszcza nad Biebrzą i na Lubelszczyźnie, występuje większość populacji żyjąca w Unii Europejskiej. Ochronę zapewniają wodniczce m.in. unijne programy LIFE i LIFE+, których celem jest ochrona siedlisk odpowiednich dla tego globalnie zagrożonego gatunku.
 
Jeszcze 30 lat temu w Polsce występowało ponad tysiąc par krasek – do dziś zostało ich zaledwie około trzydziestu (par) na Równinie Kurpiowskiej. Aby ocalić ten gatunek od całkowitego wymarcia, OTOP przy wsparciu UE wiesza i zabezpiecza w tym regionie specjalne skrzynki lęgowe, pomaga kraskom w wykarmieniu piskląt podczas przedłużających się okresów niepogody – przypomniał Marczewski.
 
Eksperci zaznaczają, że ochrona gatunków wymaga również troski o ich siedliska, bez których ptaki nie będą miały gdzie zakładać gniazd, szukać pożywienia czy bezpiecznych kryjówek przed drapieżnikami.
 
– Musimy pamiętać, że dla skutecznej ochrony ptaków nie wystarczą działania na lęgowiskach, ale konieczna jest współpraca międzynarodowa obejmująca również trasy migracji i zimowiska. Przykładem mogą być bociany – chronione przez wiele osób i organizacji w Polsce, na Bliskim Wschodzie stanowią obiekt polowań – podkreślił Marczewski.

Źródło:www.naukawpolsce.pap.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024