Reklama

AD1A KUBOTA [02.09-30.09.24]

Przyrodnicy montują budki lęgowe

Przyrodnicy montują budki lęgowe
12.06.2014, o godz. 8:20
czas czytania: około 2 minut
0

Przyrodnicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z leśnikami realizują w Lubuskiem program czynnej ochrony gągoła. W ramach przedsięwzięcia wieszane są budki lęgowe dla tych ptaków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B KUBOTA [02.09-30.09.24]

Jak poinformował PAP Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp., działania prowadzone są na terenach Natura 2000 – Jeziora Pszczewskie i Dolina Obry. Gniazduje tam około dwa proc. populacji krajowej tego gatunku – od 25 do 30 par.
 
„Stąd nasza Dyrekcja wraz z administracją Nadleśnictwa Trzciel i Bolewice prowadzi czynną ochronę tego gatunku. Montaż ponad 40 specjalnie przygotowanych budek lęgowych dla gągoła ma na celu poprawę jakości siedlisk tego gatunku, gdyż w pobliżu rzek oraz jezior i stawów na tym obszarze brakuje już dostatecznej liczby naturalnych drzew posiadających dziuple” – powiedział PAP Bielewicz.
 
Gągoł należy do nielicznych kaczek gniazdujących w dziuplach naturalnych lub wykutych przez dzięcioły czarne. Często zajmuje dziuple na wysokości do 20 m, z których młode i nieopierzone podloty wyskakują bezpośrednio na powierzchnie wody lub ziemię.
 
Przed dotkliwymi urazami młode gągoły chroni puch i specjalne worki powietrzne, podczas spadania rozkładają też błony pławne.
 
Gągoł to w Polsce rzadki gatunek lęgowy kaczki. Najłatwiej, nawet z dużej odległości, rozpoznać samca tego gatunku, który posiada czarno – białe upierzenie. Podobnie jak u innych kaczek, samica ma bardziej stonowane barwy.
 
Liczebność gągoła w kraju szacuje się na poziomie około 1200 – 1500 par lęgowych. Najliczniej występuje w pasie od Borów Dolnośląskich, przez Ziemię Lubuską, północno – zachodnią Wielkopolskę i Pomorze po Mazury.
 
W pozostałych regionach występuje lokalnie. Częściej można go zaobserwować podczas wędrówek, miejscami bardzo licznie zimuje, zwłaszcza na wybrzeżu i w ujściach dużych rzek.
 
Na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska gągoł jest w naszym kraju objęty nie tylko ścisłą ochroną gatunkową, ale także czynną, która polega na stwarzaniu tym ptakom korzystnych warunków do osiedlania się i prowadzenia lęgów. Na terenie UE ochronę tego gatunku sankcjonuje tzw. Dyrektywa Ptasia.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024