Ekolodzy szukają scenariuszy przyszłości dla środowiska

Ekolodzy szukają scenariuszy przyszłości dla środowiska
12.12.2014, o godz. 9:36
czas czytania: około 3 minut
0

Jak różne wydarzenia i procesy, np. związane z rozwojem technologii, mogą wpływać na środowisko naturalne? Możliwe scenariusze rozwoju sytuacji kreślą ekolodzy-uczestnicy spotkania pt. "Czy potrzebujemy scenariuszy w chaotycznym świecie?" w Wielkopolsce.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

"Jeśli chcemy chronić ekosystemy, musimy wymyślić scenariusze mówiące, co się będzie z nimi może w różnej perspektywie dziać. Możliwość prognozowania komplikuje jednak fakt, że na procesy naturalne nakłada się efekt wpływu człowieka – bezpośredni – taki jak polowania, czy pośredni – czyli zmiany klimatyczne" – tłumaczy organizator spotkania, dyrektor Instytutu Zoologicznego Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, prof. Piotr Tryjanowski.
 
W spotkaniu zorganizowanym w Odolanowie (Wielkopolska) bierze udział ok. 25 naukowców i studentów z Polski, Słowacji, Węgier, Białorusi i Rumunii. Głównym gościem jest prof. Tibor Hartel, węgierski naukowiec pracujący w Transylwanii (Rumunia).
 
"Wyzwanie, jakie sobie stawiamy, polega na burzy mózgów. Bierzemy pod uwagę, co się może wydarzyć, i oceniamy, co jest najbardziej i najmniej prawdopodobne. Potem próbujemy to opisać. Ostatecznie powstaną cztery scenariusze przyszłości środowiska naturalnego, uszeregowane pod względem prawdopodobieństwa i znaczenia dla przyrody" – tłumaczy organizator.
 
Punktem wyjścia do tego typu rozważań jest założenie, że różne procesy i zjawiska są powiązane w gęste sieci zależności. Te powiązania są tak złożone, że nawet drobna zmiana warunków początkowych może całkowicie zmienić sytuację na etapie końcowym.
 
Prawidłowość ta obowiązuje w różnych układach fizycznych; jej efekt widać m.in. w reakcjach chemicznych czy zmianach pogody (kiedy mała zmiana zasolenia wody na północy Atlantyku przekłada się na duże zmiany temperatur w innej części świata). Od niedawna wiedzę na temat chaosu deterministycznego stosuje się również w badaniach ekologicznych. "Wiemy dziś, że wielu zjawisk przyrodniczych – o których myśleliśmy, że są synchroniczne, jak np. masowe pojawienia się gryzoni – nie da się tak dokładnie przewidywać. Skądinąd wiemy, że część środowiska silnie zależy od tego, czy gryzonie się masowo pojawią, czy nie" – opowiada prof. Tryjanowski.
 
Im bardziej jeden problem powiązany jest z innymi, za tym poważniejszy uznają go naukowcy. "Można na przykład powiedzieć, że w takim chaotycznym świecie problemem dla ochrony przyrody i ekologii jest brak pieniędzy. Kiedy mamy pieniądze, to możemy prowadzić badania, a przy ich braku – nie. Dlaczego badania są ważne? Bo jak zrozumiemy system, to będziemy wiedzieć, gdzie jest jego wrażliwy punkt, i gdzie powinniśmy kierować środki na ochronę" – wyjaśnia.
 
Naukowcy mogą też próbować przewidywać odległe środowiskowe konsekwencje faktu, że ludzie w coraz większym stopniu polegają na nowych technologiach. Już dziś można wskazać zmiany w ekologii albo w nauce o ochronie przyrody, wywołane przez smartfony. To dzięki nim ludzie robią sobie gdzieś w terenie zdjęcia, po czym wrzucają je na portale społecznościowe. Jeśli takich zdjęć jest dużo, inni potrafią z nich skorzystać, przeprowadzić metaanalizy i dojść do ciekawych, cennych dla nauki wniosków.
 
"Można się nawet zastanawiać, czy przyszłe loty na Marsa mają znaczenie z perspektywy zmian przyrodniczych w Europie Środkowej – mówi naukowiec z Poznania. – W najbliższym czasie pewnie niewielkie. Jeśli natomiast zmiany miałyby dotyczyć energetyki, dla przyrody oznacza to zmiany fundamentalne, choćby związane z budową linii wysokiego napięcia czy niszczenia korytarzy ekologicznych".
 
"Metoda pracy, polegająca na wskazywaniu tych powiązań i szukaniu ich konsekwencji jest o tyle ciekawa, że wyjątkowo skłania ludzi do myślenia i szukania argumentacji" – podkreśla prof. Tryjanowski.
 
Spotkanie jest finansowane w ramach projektu "Akademicki i naukowy Poznań".

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024