Inwestycje w dorzeczu Parsęty

Inwestycje w dorzeczu Parsęty
06.05.2008, o godz. 9:02
czas czytania: około 2 minut
0

W ciągu 3 lat na terenie 22 gmin w dorzeczu Parsęty, powstanie sieć wodociągowa o łącznej długości około 945 km, sieć kanalizacyjna o długości 1381 km, 528 pompowni ścieków 13 hydroforni.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Ponadto zostanie zmodernizowanych 70 ujęć wody i stacji uzdatniania. oraz kilkanaście oczyszczalni ścieków. Zostaną wybudowane dwie nowe oczyszczalnie. Współfinansowany przez Unię Europejską projekt "Zintegrowana gospodarka wodno-ściekowa w dorzeczu Parsęty" zakończy się w 2010 roku.

Prace budowlane w trzech rejonach wokół Białogardu, Kołobrzegu i Szczecinka podzielono na 33 kontrakty. W roku 2006 podpisano jedną umowę na usługi, natomiast w ubiegłym roku podpisano 22 umowy na roboty budowlane i 4 na usługi. W 2008 roku podpisano 4 umowy na roboty budowlane a kolejne wkrótce zostaną podpisane.  

Jeden z kontraktów na budowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w Kołobrzegu wkrótce zostanie zakończony. Dobiegają końca prace związane z realizacją kontraktu nr III w Białogardzie, co oznacza, że do czerwca ułożony zostanie ponad 28 km sieci kanalizacyjnej i ponad 16 km sieci wodociągowej m.in. w miastach Połczyn Zdrój, Białogard oraz w gminie Bobolice. Już w grudniu 2007r. mieszkańcy Chlebowa (pod Bobolicami) zostali podłączeni do sieci wodociągowej. Istniejąca sieć kanalizacyjna w dorzeczu Parsęty jest wyeksploatowana i nieszczelna, powoduje to przedostawanie się: z jednej strony: zanieczyszczeń do gruntu i wód, z drugiej zaś w czasie wzmożonych opadów atmosferycznych (i roztopów) wody opadowe przedostają się do tej sieci i powodują bardzo negatywne skutki w pracy istniejących oczyszczalni ścieków, do których odprowadzane są te ścieki.

W wyniku przeprowadzonych inwestycji nastąpi 3-krotny spadek odprowadzanego do środowiska ładunku zanieczyszczeń. Teraz dostęp do sieci wodociągowej ma 237,5 tys. mieszkańców, a za 2 lata woda z sieci będzie dostępna dla blisko 246 tysięcy.

Natomiast w istniejących sieciach wodociągowych pojawi się woda lepszej jakości i będzie spełniać europejskie normy. Zredukowane  zostaną również straty wody spowodowane nieszczelnością istniejącej sieci, a jej dostawa będzie bardziej niezawodna, dzięki zastosowaniu w budowie systemu pierścieniowego (woda, w przypadku awarii sieci  będzie mogła płynąć do odbiorców z  innego kierunku).

Wartość tego projektu oszacowano wstępnie na blisko 180 mln euro, ale z powodu wzrostu cen usług w ostatnim czasie koszty tej inwestycji oblicza się teraz na  250,5 mln euro, dlatego  podjęto działania  w celu pozyskania dodatkowych środków. 


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024