Wiosenne bratki tracą już na urodzie, a więc najwyższy czas na zastąpienie ich kwiatami typowymi dla lata. Na stołecznych kwietnikach przyulicznych w tym roku królować będą pelargonie, aksamitki, begonie i szałwia ułożone w barwne kompozycje. Na rabatach w sześciu parkach, którymi opiekuje się ZOM, różnorodność gatunków jest większa. Dla przykładu w Parku Ujazdowskim przy rzeźbie "Ewy" wyrośnie wielobarwna łąka z zielistki, lobelii, pelargonii, ale też i tytoniu. Ta ostatnia roślina pojawi się także na łącze z roślin na Placu na Rozdrożu i w parku Pole Mokotowskie. Kwietnik wokół fontanny w części śródmiejskiej Pola stanie się łąką. Znajdziemy tam oprócz tytoniu także słonecznik, lobelię, szałwię czy pelargonie. Natomiast rabaty przy ławeczkach obsadzone zostaną mieszanką białych, różowych i czerwonych begonii. W części ochockiej Pola Mokotowskiego wzdłuż promenady powstaną trzy rabaty. Każda otrzyma odmienne tło na którym eksponowane będą kwietne koła. Na przykład na tle z różowych begonii wyrosną koła wypełnione granatową szałwią, pomarańczową cynią i srebrzystolistnym starcem.
Wśród letnich kwiatów nowością będą słonecznikowe łany w al. Jana Pawła na odcinku między ul. Elektoralną a Nowolipkami. Kwiaty powinny wzejść za kilka tygodni. Natomiast w al. Niepodległości na środkowym pasie zieleni wzdłuż torowiska na odcinku między GUS-em a ul. Batorego wysiane są kwiaty potoczne nazywane warszawianką /Cosmos bipinnatus/. To przywołanie sielskiego klimatu polskiej wsi, gdzie te około półtorametrowe kwiaty o liściach podobnych do kopru, różowym i białym kwiatostanie, są bardzo popularne.
Koszt letnich obsadzeń wraz z pielęgnacją roślinności to ok. 600 tys. zł. Kolejna zmiana kwiatów odbędzie się jesienią, kiedy to stolicę zostanie ustrojona chryzantemami.
Zarząd Oczyszczania Miasta opiekuje się 1300 ha trawników wzdłuż ulic oraz sześcioma parkami miejskimi: Ogrodem Saskim, Polem Mokotowskim, Parkiem Ujazdowskim, Praskim, Skaryszewskim oraz Fosa i Stoki Cytadeli.
źródło: zom.waw.pl
Komentarze (0)