Jakość wody w kąpieliskach UE nadal wysoka

Jakość wody w kąpieliskach UE nadal wysoka
03.06.2008, o godz. 8:41
czas czytania: około 2 minut
0

Przedstawione przez Komisję Europejską coroczne sprawozdanie dotyczące jakości wody w kąpieliskach wykazuje, że znaczna większość kąpielisk na terenie Unii Europejskiej spełniała w 2007 r. unijne normy w zakresie higieny.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Około 95 proc. nadmorskich terenów kąpielowych i 89 proc. kąpielisk nad rzekami i jeziorami jest zgodnych z obowiązkowymi normami. Sprawozdanie dostarcza milionom osób, które każdego lata odwiedzają europejskie plaże, przydatne informacje na temat jakości wody.

– Odnotowano lekką tendencję spadkową w przypadku nadmorskich terenów kąpielowych, jednak jakość wody w kąpieliskach w UE utrzymuje się na wysokim poziomie. Zachęcam państwa członkowskie do dalszych wysiłków w celu uzyskania pełnej zgodności z normami, zarówno w kąpieliskach śródlądowych, jak i przybrzeżnych. Cieszę się, że zmniejszyła się liczba kąpielisk poddanych obserwacji, które tym samym uniknęły urzędowej kontroli – mówi komisarz ds. środowiska Stavros Dimas.

Każdego roku państwa członkowskie są zobowiązane do sporządzenia sprawozdania dotyczącego jakości przybrzeżnych i śródlądowych terenów kąpielowych znajdujących się na ich terytorium. Tereny kąpielowe to obszary, gdzie kąpiel jest wyraźnie dozwolona lub gdzie kąpiel jest tradycyjnie praktykowana przez dużą liczbę kąpiących się i nie jest zabroniona. W 2007 r. monitorowano 21 368 terenów kąpielowych, co stanowi nieznaczny wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. 14 551 z nich znajdowało się na terenach nadmorskich, a 6 749 z nich to kąpieliska śródlądowe.  

W celu określenia ich jakości woda pochodząca z kąpieliska jest badana pod względem zgodności z szeregiem wskaźników fizycznych, chemicznych i mikrobiologicznych, dla których dyrektywa dotycząca wody w kąpieliskach ustanawia wartości obowiązkowe. Państwa członkowskie muszą przestrzegać wartości obowiązkowych, ale mogą przyjąć bardziej surowe normy i niewiążące wartości zalecane.

W 2006 r. zostały przyjęte nowe przepisy dotyczące wody w kąpieliskach w celu zapewnienia spójności z pozostałym prawodawstwem UE dotyczącym wody, a w szczególności z ramową dyrektywą wodną. Uaktualnione zostały wskaźniki i przepisy dotyczące monitorowania zgodnie z najnowszym stanem wiedzy naukowej, oraz położono większy nacisk na potrzebę informowania społeczeństwa o jakości wody w kąpieliskach. Państwa członkowskie miały dokonać transpozycji przepisów dyrektywy do prawa krajowego do marca 2008 r., lecz na pełne jej wdrożenie mają czas do 2015 r. Luksemburg postanowił zastosować przepisy dyrektywy już w sezonie kąpielowym 2007.

źródło: Komisja Europejska

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024