Rozbudowa kanalizacji w Sochaczewie

Rozbudowa kanalizacji w Sochaczewie
04.06.2008, o godz. 14:11
czas czytania: około 3 minut
0

Jeszcze kilka lat temu dostęp do kanalizacji sanitarnej w Sochaczewie miało dostęp tylko ok. 50% mieszkańców. W krótkim czasie, dzięki skutecznie pozyskiwanym środkom unijnym, udało się ten wskaźnik podnieść do 66%.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reszta ścieków trafia do szamb, deszczówki lub bezpośrednio do rzek. Wodę w kranach ma 99% mieszkańców, ale jej jakość pozostawia wiele do życzenia. Należało podjąć radykalne działania, dlatego po kilku miesiącach przygotowań burmistrz wspólnie z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji złożył do unijnego Funduszu Spójności wniosek o wsparcie finansowe projektu kompleksowo rozwiązującego problem miejskich ścieków. Koszt robót to ok. 180 mln złotych.

Prace związane z budową kilkudziesięciu kilometrów kanalizacji, modernizacją oczyszczalni ścieków i zapewnieniem dostaw wody dobrej jakości podzielono na dwa etapy. Pierwszy z nich o szacunkowej wartości 180 mln obejmuje tylko kanalizację, natomiast drugi etap o wartości 72 mln obejmuje sieć sanitarną oraz wodociągową. Razem to 250 mln złotych, z których większość ma pochodzić z unijnego budżetu. Na razie ZWiK i miasto starają się o pieniądze na I etap, natomiast wniosek o pomoc finansową na realizację II etapu będzie składany później. Zakres planowanych prac jest szeroki. Obejmuje on:
► remont i rozbudowę oczyszczalni ścieków przy Al. 600-lecia (w etapie I oraz II)
► budowę kanalizacji sanitarnej w osiedlach Wypalenisko i Chodaków (w etapie I oraz II)
► budowę kanalizacji sanitarnej w osiedlach Rozlazłów i Karwowo (etap I)
► modernizację kanalizacji sanitarnej w centrum (etap I)
► budowę kanalizacji sanitarnej w centrum (etap II)
► budowę kanalizacji sanitarnej w osiedlu Żyrardowska (etap II)
► budowę ujęcia wody w Mistrzewicach wraz z budową urządzeń na terenie ujęcia Konary (etap II)
► przebudowę i rozbudowę Stacji Uzdatniania Wody Chodakowska (etap II)
► likwidację Stacji Uzdatniania Wody Płocka (etap II)
► likwidację Stacji Uzdatniania Wody Mickiewicza (etap II)
► budowę 6 km odcinków sieci wodociągowej (etap II)

Łącznie w mieście zbudowane zostaną 102 km sieci kanalizacji sanitarnej – w pierwszym etapie 85,7 km natomiast w drugim 16,5 km. Zmodernizowana zostanie też kanalizacja na odcinku 3,4 km, powstanie 6 km wodociągu. Liczba osób korzystających z sanitarki wzrośnie w I etapie o 11,1 tys. a w II etapie o kolejne 1,1 tys. Dziś ścieki do kanalizacji odprowadza 22,2 tys. osób, za kilka lat będzie to 32,7 tys. osób, a ostatecznie po zakończeniu II etapu robót 35 tysięcy, czyli ponad 90% mieszkańców Sochaczewa.

– Unia Europejska, której pełnoprawnym członkiem Polska stała się cztery lata temu, ogromną wagę przywiązuje do ochrony środowiska. Dyrektywy unijne precyzyjnie określają, jaką ilość ścieków należy oczyścić. Każde państwo, które w niewystarczający sposób dba o przyrodę, naraża się na ogromne kary. Od lat Sochaczew boryka się z nieszczelnymi szambami, zrzucaniem ścieków do deszczówki, powszechne są też budowane w latach 80’ i 90’ nielegalne instalacje rozprowadzające zawartość szamb po działkach. Jeśli nasz wniosek przejdzie pozytywnie wszystkie etapy oceny, problem ścieków przestanie istnieć w Sochaczewie w 2010-2011 roku – mówi wiceburmistrz Krzysztof Ciołkiewicz.

Docelowo zlikwidowane mają być wszystkie lokalne oczyszczalnie ścieków: zakładów Boryszew S.A., przyszpitalna i PKP. Nieczystości zostaną skierowane do rozbudowanej i unowocześnionej oczyszczalni miejskiej. Na jej terenie planuje się m.in. budowę zbiornika buforowego o pojemności około 2500 m3.

źródło: sochaczew.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024