Światłowód w kanale

Światłowód w kanale
06.06.2008, o godz. 13:29
czas czytania: około 2 minut
0

Łódzka Spółka Infrastrukturalna, jako właściciel miejskiej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, przygotowuje się do realizowanego przez miasto projektu Metropolitalna Sieć Szerokopasmowego Dostępu Do Internetu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W Łodzi projekt ten zakłada budowę infrastruktury światłowodowej w istniejącej kanalizacji ściekowej, która ze względu na swoją rozległość i dostępność została oceniona jako najbardziej atrakcyjna do realizacji tego projektu.

Ze względu na lokalizację światłowodu w istniejącej infrastrukturze podziemnej w  znacznym stopniu skróci się czas realizacji inwestycji, a także wyeliminowane zostaną utrudnienia związane z prowadzeniem robót metodami tradycyjnymi (wykopowymi).

Obecnie spółka jest na etapie przygotowywania  się do podjęcia decyzji  w jaki sposób światłowód zostanie ułożony w łódzkiej  kanalizacji.

Ułożenie infrastruktury światłowodowej w miejskiej sieci kanalizacyjnej umożliwi doprowadzenie szerokopasmowego Internetu do jednostek organizacyjnych miasta ze szczególnym uwzględnieniem jednostek edukacyjnych. Ponadto poprzez doposażenie światłowodu w urządzenia kontrolno-pomiarowe możliwy będzie monitoring  i zarządzanie miejską siecią wodociągowo kanalizacyjną, co w istotny sposób wpłynie na jakość świadczonych usług.

W pierwszym etapie współfinansowanym z funduszy unijnych w łódzkiej kanalizacji sanitarnej zostanie wybudowane ok. 200 km światłowodu. Robot będzie wykorzystany do układania sieci w kanalizacji tzw. nieprzełazowej tj. o średnicy poniżej 1 m.

Projekt Metropolitalna sieć szerokopasmowego dostępu do Internetu ujęty jest w przyjętym przez Zarząd Województwa Łódzkiego (Uchwała nr 923/07 z dnia 8 sierpnia 2007 roku) Indykatywnym Wykazie Indywidualnych Projektów Kluczowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 – 2013, IV oś priorytetowa – Społeczeństwo informacyjne. Zgodnie z tą listą projekt ma zostać dofinansowany w 75% z środków funduszy strukturalnych UE. Wartość kosztorysowa zadania przyjęta została na kwotę 48.681.251,70 zł.

Obok Gminy Łódź partnerami w realizacji Projektu są:

  • Gmina Andrespol
  • Miasto  Konstatntynów Łódzki,
  • Gmina Nowosolna,
  • Gmina Koluszki,
  • Miasto Zgierz,
  • Miasto Gmina Stryków.

źródło: lsi.net.pl


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024