Zieleń potrzebuje wody

Zieleń potrzebuje wody
16.06.2008, o godz. 13:48
czas czytania: około 2 minut
0

Podlewanie i nawożenie - to najważniejsze prace jakie wykonywane są na 1300 ha zieleni przyulicznej i parkach Zarządu Oczyszczania Miasta w Warszawie. Roślinność pilnie potrzebuje deszczu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Długotrwały brak opadów odczuwa cała miejska roślinność. Zarząd Oczyszczania Miasta, który opiekuje się drzewami oraz krzewami, kwiatami i trawnikami wzdłuż ulic oraz w sześciu parkach, prowadzi intensywną pielęgnację, której ważnym elementem jest podlewanie. Częstotliwość podlewania uzależniona jest panujących warunków atmosferycznych i potrzeb roślinności. Drzewa posadzone do trzech lat wstecz, czyli od 2005r., podlewane są od maja do września, średnio raz na tydzień. Jednorazowo dostają ok. 20 litrów wody. Drzewa starsze, jeśli są podlewane, to 50 litrami wody. Przy długotrwałych suszach podlewanie jest częstsze, w zależności od gatunku i miejsca (nasłonecznienia) drzewa podlewane są dwa razy w tygodniu.

Codziennym podlewaniem objęte są kwiaty posadzone w pojemnikach (np. na rondach, placach czy wzdłuż ul. Marszałkowskiej, Nowego Światu). Natomiast drzewka rosnące w donicach na Nowym Świecie podlewane są nie rzadziej niż 3 razy na tydzień. Krzewy rosnące w pasach zieleni przyulicznej oraz na rondach podlewane są w zależności od potrzeb.

Podobnie jest z roślinnością w sześciu parkach miejskich, gdzie podlewane są rośliny sezonowe, byliny i krzewy. W Parku Ujazdowskim funkcjonuje automatyczne nawadnianie trawników. Prace te realizowane są albo bardzo wcześnie rano, albo późnym wieczorem i w nocy. Podlewanie w ciągu dnia przy panujących upałach jest nieracjonalne i nielogiczne, ze względu na szybkie parowanie wody.

Roślinność wzmacniana jest poprzez nawożenie i opryski grzybo- i owadobójcze. Specjalnym opryskom poddane będą krzewy róż, które lada chwila zabezpieczymy przed atakiem takich pasożytów jak mszyce i przędziorki.

Z innych prac ogrodniczo-porządkowych wymienić należy pielenie rabat i kwietników, cięcia pielęgnacyjne i sanitarne drzew i krzewów. Np. cięciom pielęgnacyjnym poddane będą przekwitłe już forsycje.

Niestety, wiele drzew w stolicy dożywa już swojego wieku i stąd konieczne jest usunięcie na ul. Jagiellońskiej 30 uschniętych ok. 50-letnich klonów pospolitych. Zarząd Oczyszczania Miasta prowadzi także stały monitoring drzewostanu pod kątem drzew suchych i zniszczonych, bowiem pozostawienie martwych drzew stanowi zagrożenie dla życia i bezpieczeństwa mieszkańców oraz ich mienia.

źródło: zom.waw.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024