Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Ranking inteligentnych miast

Ranking inteligentnych miast
mm
08.01.2015, o godz. 12:03
czas czytania: około 2 minut
0

Sześć polskich miast znalazło się w ostaniej edycji rankingu "inteligentnych" miast. Ranking sporządzany jest od 2007 roku przez Politechnikę Wiedeńska, Politechnikę w Delft oraz Uniwersytet w Lublanie w ramach „European Smart City Project”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Uczelnie po raz trzeci zanalizowały zdefiniowane wskaźniki „stopnia inteligencji” 77 miast europejskich, wybranych spośród ok. 1600, na podstawie trzech kryteriów:
– liczba mieszkańców między 100 a 500 tysięcy (miasta średniej wielkości, o typowej roli kulturotwórczej i gospodarczej),
– co najmniej jedna uczelnia wyższa (kapitał intelektualny), obszar oddziaływania obejmujący poniżej 1,5 mln mieszkańców (odfiltrowanie miast zdominowanych przez wielkich sąsiadów).

Miasta analizowane są w sześciu kategoriach: inteligentne zarządzanie, inteligentna gospodarka, inteligentna mobilność, inteligentne środowisko naturalne, inteligentna populacja i inteligentne warunki życia.

Czołowe miejsca we wszystkich tych kategoriach zajmują miasta krajów Beneluksu i Europy Północnej – Skandynawii i Finlandii. Z obszaru Europy Środkowej wysoką pozycję zajmują miasta austriackie.

W edycji 3.0 (2014 r.) analizy znalazło się sześć miast z Polski (w nawiasach miejsca w rankingu według sumy wskaźników wszystkich sześciu kategorii): Rzeszów (55), Szczecin (56), Bydgoszcz (62), Białystok (66), Kielce (68) i Suwałki (70).

W poszczególnych kategoriach najlepsze miejsce (zaledwie 45) osiągnął Białystok w kategorii inteligentne zarządzanie. Ogólnie pozycje analizowanych polskich miast, niestety, pogorszyły się w stosunku do edycji z 2013 r.

Cały ranking można znaleźć na stronie projektu: smart-cities.eu

Więcej o idei “smart city” – już w lutowym wydaniu Przeglądu Komunalnego w artykule “Jak zbudować inteligentne miasto?” autorstwa doktora Andrzeja Sobczaka ze Szkoły Głównej Handlowej oraz Tomasza Kulisiewicza z Ośrodka Studiów nad Cyfrowym Państwem.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024