– To jeden z cenniejszych pod względem sąsiedztwa z zabytkową częścią miasta obszarów, leżący u podnóży Wzgórza Zamkowego i Starego Miasta, objętych ochroną jako Pomnik Historii. Konkurs będzie miał charakter otwarty, jednoetapowy z zaproszeniem do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki autora wybranej pracy konkursowej – zaznacza Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy prezydenta miasta.
Konkursem na „Koncepcję parku na Błoniach pod lubelskim Zamkiem na tle zaproponowanych rozwiązań urbanistycznych” objęty został obszar błoni o powierzchni 36 ha od al. Tysiąclecia wzdłuż al. Unii Lubelskiej aż do mostu na rzece Bystrzycy przy ul. Zamojskiej. Zgodnie z wytycznymi ma to być głównie przestrzeń publiczna służąca rekreacji. Założeniem priorytetowym jest wyeksponowanie panoramy Starego Miasta i Wzgórza Zamkowego oraz podkreślenie ich osi widokowych.
Zgłoszone projekty powinny uwzględniać wielofunkcyjny charakter zagospodarowania tego terenu, obejmujący funkcje z zakresu m.in. rekreacji i wypoczynku, kultury, gastronomii, edukacji, sportu itp. Organizatorzy konkursu podpowiadają, że architekci mogą zaplanować miejsca, gdzie mogłyby odbywać się koncerty i wystawy. Mile widziane są również ścieżki rowerowe i biegowe oraz miejsca do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Dopuszczalne są również obiekty kubaturowe nie ingerujące w krajobraz jak np. terenowy amfiteatr. – Błonia są także idealnym miejscem do zlokalizowania tu centrum wiedzy i zabawy wzorowanym na Centrum Nauki Kopernik, spełniające funkcję kulturalną i edukacyjną. Ostateczne rozwiązania wskażą architekci. Chcemy poznać różnorodne poglądy, rozwiązania i możliwości na zagospodarowanie tego terenu, bo obecność Zamku w najbliższym sąsiedztwie wymaga ostrożności w kształtowaniu tej przestrzeni publicznej – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Dla obszaru objętego opracowaniem konkursowym przygotowywane są zapisy planu zagospodarowania przestrzennego. Zwycięska propozycja, która uzyska uznanie lublinian, zostanie wpisana w opracowywane planu zagospodarowania tego terenu.
Nagrodą w konkursie jest wykonanie projektu budowlanego Błoni pod Zamkiem. Laureata poznamy jeszcze jesienią tego roku. Późniejsze plany dotyczą wystawy pokonkursowej i konsultacji z mieszkańcami w zakresie zaproponowanych rozwiązań.
Komentarze (0)