Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Strefa „Recyklingu”

Strefa „Recyklingu”
Katarzyna Błachowicz
09.03.2015, o godz. 11:50
czas czytania: około 2 minut
0

Bolączki branży zajmującej się recyklingiem złomu zdominowały konferencję „Odzysk i recykling metali” w ramach Strefy „Recyklingu”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Spotkanie zostało zorganizowane 5 marca br. przez redakcję miesięcznika „Recykling” podczas XVI Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Ekotech. Tematyka przyciągnęła ekspertów, praktyków, przedstawicieli instytucji naukowych związanych z sektorem obrotu złomu, stacji demontażu oraz zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego.

Zaproszeni prelegenci omówili problemy, z którymi boryka się branża, kierunki rozwoju technologii z możliwością uzyskania na nie dofinansowania oraz zmian czekających w prawie.

Postęp technologiczny w motoryzacji stawia i będzie stawiał coraz większe wyzwania pod kątem odzysku i recyklingu materiałowego stacjom demontażu. O praktycznych aspektach odzysku metali z pojazdów wycofanych z eksploatacji mówiła Anna Łyczak ze stowarzyszenia Recyklerzy Polscy – Związek Pracodawców. Już teraz stacje nie są przygotowane na demontaż „nowinek technicznych”. Wsparciem w innowacyjny rozwój są możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych. Jednakże, jak referujący temat Ryszard Gola-Sienkiewicza z Państwowej Wyższej Szkoła Zawodowa w Głogowie zaznaczał, przedsiębiorcy muszą mieć przemyślaną i długoterminową strategię, by wykazywać efektywność nawet po kilku latach. Ważnym elementem systemu informacji na temat wsparcia unijnego w latach 2014-2020 jest Portal Funduszy Europejskich www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

Sytuacja w gospodarce złomem, pomimo tego, że Polska jest na piątym miejscu wśród krajów EU w zużyciu złomu, a na szóstym miejscu w produkcji stali, ulega pogorszeniu. Obserwuje się ciągły spadek cen złomu. – Średnio ceny złomu ze stycznia br. do lutego br. osiągnęły spadek ok. 100 zł/t, na rynku niemieckim ok. 25 euro/T, na rynku europejskim na FOB Rotterdam aż do 50 dolarów/t – podsumowała pogarszająca się sytuacje na rynku Kinga Zgierska Izba Przemysłowo-Handlowa Gospodarki Złomem.

Pozytywne wiadomości przekazał Jan Szafraniaka z Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych. Jak podało Ministerstwo Finansów kontrole za lata 2011–2012 jednoznacznie wskazują, że po nowelizacji 1 kwietnia 2011 r. ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym wprowadzeniu mechanizmu reverse charge liczba i skala oszustw podatkowych zmniejszyła o 99,3 %.

Przedstawiciel kieleckiej inspekcji ochrony środowiska Filip Jędrzejkiewicz przedstawił wyniki kontroli stacji demontażu i punktów skupu złomu na terenie woj. świętokrzyskiego. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się, nie tylko dane, ale i zdjęcia obrazujące patologie w branży. Niestety potwierdzają się informacje, iż szara strefa ulega rozdrobnieniu chowając swoją działalność w stodołach, tyłach budynków, czy na polach, ale również i pod szyldami leganie działających stacji demontażu. Wystąpienie to stało się kanwą w panelu dyskusyjnym „Zagrożenia i kierunki rozwoju na rynku złomu”.

Z wnioskami z burzliwej debaty wraz z szerszą relacją z konferencji będzie można się zapoznać już w kwietniowym wydaniu miesięcznika „Recykling”.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024