Hala sportowa z certyfikatem budynku pasywnego

Hala sportowa z certyfikatem budynku pasywnego
ms
19.03.2015, o godz. 13:11
czas czytania: około 3 minut
1

Halę sportową zbudowaną w standardzie obiektu pasywnego otwarto w ubiegłym tygodniu przy Zespole Szkół Technicznych w Turku. Budynek wykorzystuje odnawialne źródła energii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Decyzja o budowie Sali gimnastycznej przy ZST została podjęta w 2012 roku. Architektura obiektu dostosowana jest do wymogów budynku pasywnego. Ma zwartą formę i odpowiednio zaprojektowane otwory okienne. W konstrukcji można wyróżnić dwie bryły – pierwsza to dwukondygnacyjna część z blokiem higieniczno-sanitarnym, salami dydaktycznymi, pomieszczeniami technicznymi oraz druga – wyższa, jednokondygnacyjna cześć w której znajduje się sala gimnastyczna. Wymiary obiektu to ok. 47m x 44m, natomiast rozmiar boiska sportowego to 18m x 36m. Budynek jest połączony łącznikiem naziemnym z istniejącym budynkiem szkoły.

Źródłem ciepła dla obiektu są pompy ciepła (typu solanka – woda) pobierające ciepło geotermalne pozyskiwane za pomocą instalacji z pionowymi odwiertami. Ciepło będzie również odzyskiwane ze zużytego powietrza. W tym celu zaprojektowana została wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w trzech niezależnych obiegach. Na potrzeby wentylacji, pod posadzką sali gimnastycznej został umieszczony gruntowy wymiennik ciepła. Pozwala on na wykorzystywanie stałej temperatury gruntu do ogrzania powietrza nawiewanego zimą oraz chłodzenia powietrza latem.

Obiekt przeszedł pozytywnie test szczelności wymagany do uzyskania certyfikatu budynku pasywnego. Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej nadał sali sportowej certyfikat ,,Budynek pasywny o sprawdzonej jakości”. W wydanym zaświadczeniu Instytut potwierdza, że projekt obiektu sali odpowiada kryteriom stawianym budynkom pasywnym przez Passivhaus Institut w Darmstadt co oznacza, że posiada wysoki komfort cieplny przez cały rok.

Zaletami budynku pasywnego jest m.in. to, że do jego ogrzania lub chłodzenia wystarcza niewielka ilość energii. Dzięki wysokiej szczelności, przy standardowym użytkowaniu wyeliminowane jest ryzyko powstawania przeciągów. Instalacja wentylacyjna zapewnia stałą dobrą jakość powietrza wewnętrznego. Koszty energii zużywanej w budynku pasywnym w celu zapewnienia optymalnego komfortu cieplnego są bardzo niskie, dlatego budynki te oferują wysokie bezpieczeństwo energetyczne przy mogących w przyszłości nastąpić wzrostach cen energii lub jej niedoborach.

– Zdecydowaliśmy się na budowę pasywnego, energooszczędnego obiektu kierując się przewidywanymi oszczędnościami w eksploatacji budynku. Nie chodzi tu o konkretne terminy zwrotu inwestycji, chodzi o to, by budynek spełniał swoje zadanie i przynosił nam jak najmniejsze koszty w utrzymaniu. Jak widzimy wokół – trend proekologiczny, poszanowanie środowiska również znajduje swoje odzwierciedlenie w branży budowlanej. Bardzo powoli, ale jednak wszyscy zaczynamy budować ze świadomością wpływu budynków na środowisko, ze świadomością kosztów ich eksploatacji. Postanowiliśmy podążać za tą, jakże pozytywną „modą”. Przy decyzji o realizacji takiego obiektu mieliśmy także na uwadze techniczny charakter szkoły – ta inwestycja pozwoli młodym ludziom na „doświadczenie” funkcjonowania energooszczędnego i pasywnego budynku. Mam nadzieję, ze ta świadomość energooszczędnych technologii i obserwacja budownictwa pasywnego będzie dla młodych ludzi inspiracją w późniejszym życiu zarówno zawodowym jak i prywatnymzaznaczył Zbigniew Bartosik, starosta powiatu tureckiego.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Pasywna hala sportowa - Czysta Energia

Komentarz #45 dodany 2015-03-19 14:50:44

[…] zobacz galerie zdjęć: www.portalkomunalny.pl […]

Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad3b zm MSO [12.08-16.10.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024