W ramach „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032” (POKA) przyjętego przez Radę Ministrów, w celu walki ze szkodliwym dla zdrowia azbestem Ministerstwo Gospodarki realizuje działania w pięciu blokach tematycznych. Składają się na nie: zadania legislacyjne, edukacyjno-informacyjne, zadania w zakresie usuwania wyrobów zawierających azbest, monitoring realizacji POKA oraz działania w zakresie ochrony zdrowia.
Ministerstwo Gospodarki informuje, że zrealizowało w latach 2009-2014 71 projektów edukacyjno-informacyjnych mających na celu zwiększenie aktywności samorządów. W sumie we wspomnianym okresie we wszystkich działaniach, które uzyskały wsparcie finansowe z resortu przeszkolono 4 497 osób, zaś na zadania edukacyjno-informacyjne wydano 4,13 mln zł. W ramach działań przeprowadzono szereg szkoleń lokalnych dla ochotniczych straży pożarnych, straży miejskiej, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Łączenie w latach 2010-2011 i 2013-2014 przeszkolono 857 osób. Ponadto w przeprowadzonym trzyletnim cyklu szkoleń dla administracji samorządowej uczestniczyło 2 934 osoby.
Z wyliczeń w ramach zadania w zakresie usuwania wyrobów zawierających azbest wynika, że do końca 2013 r. łącznie udało się unieszkodliwić w sposób udokumentowany 1,57 mln Mg odpadów azbestowych. Jednym z warunków skutecznego przyspieszenia tempa usuwania szkodliwych wyrobów jest przede wszystkim opracowanie gminnych programów usuwania azbestów oraz gromadzenie rzetelnych informacji na temat ilości i rozmieszczenia tych wyrobów. W latach 2009-2014 Ministerstwo Gospodarki udzieliło na te działania wsparcia finansowego 967 jednostkom samorządu terytorialnego. W efekcie czego 84 proc. gmin w kraju wprowadziło dane ze swojego terenu do Bazy Azbestowej.
W 2013 r. opracowano także nowoczesny Elektroniczny System Informacji Przestrzennej (ESIP) do monitorowania realizacji Program Oczyszczania Kraju z Azbestu. Tzw. ESIP integruje informacje z Bazy Azbestowej z danymi przestrzennymi. System umożliwia gromadzenie zbioru danych na wybranych poziomach szczegółowości, obiektywną i kompleksową weryfikację inwentaryzacji wyrobów z azbestem, usprawnia proces podejmowania decyzji oraz zwiększa efektywność zarządzania procesem realizacji POKA.
Ministerstwo informuje, że działania przyniosły pozytywny efekt. W gminach o największym zanieczyszczeniu azbestem, czyli w Szczucinie i Ogrodzieńcu, udało się całkowicie wycofać z użytkowania wyroby z azbestu. Co więcej, wszystkie byłe zakłady produkujące wyroby zawierające azbest zostały oczyszczone i uporządkowane, zaś w większości z nich jest prowadzona dziś inna działalność gospodarcza. Udokumentowano również umiarkowany stopień zanieczyszczenia powietrza włóknami azbestu w Polsce.
Działania polskiego rządu nie przeszły bez echa. Doceniła je m.in. Unia Europejska, która w Rezolucji Parlamentu Europejskiego z 2013 r. wezwała państwa członkowskie do przeprowadzenia za przykładem Polski oceny skutków oraz analizy kosztów w odniesieniu do planu działania na rzecz bezpiecznego usuwania azbestu do 2028 r.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną informacją w postaci pliku .pdf:
Informacja o realizacji w latach 2009-2014 „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032”
źródło: Ministerstwo Gospodarki
Komentarze (0)