Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Megatem Lublin chce spalać paliwa z odpadów - mieszkańcy protestują

Megatem Lublin chce spalać paliwa z odpadów - mieszkańcy protestują
Arleta Wojtczak
07.04.2015, o godz. 10:51
czas czytania: około 2 minut
0

Elektrociepłownia Megatem EC-Lublin znajdująca się na terenie lubelskiej dzielnicy Hajdów Zagłębie planuje uruchomić instalację do termicznego przekształcania paliw produkowanych z odpadów komunalnych, tzw. RDF (Refused Derived Fuel). Inwestycja ta jednak wywołuje liczne protesty wśród okolicznych mieszkańców.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Brak zgody na budowę wynika z obawy przed tym, że w najbliższym otoczeniu bloków powstanie obiekt, który w rozumieniu mieszkańców będzie tzw. spalarnią. Obawiają się oni możliwego zanieczyszczenia powietrza i twierdzą, że inwestycja zagraża miastu jak i całemu regionowi. Według przedstawicieli elektrociepłowni, w zależności od wydajności, instalacja do termicznego przekształcania paliw emitować będzie od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów sześciennych gazów na godzinę.

Wiesław Wojciechowski, pełnomocnik oraz członek rady nadzorczej Megatem EC-Lublin, wyjaśnia: – Spalanie paliw z odpadów to technologia, która jest wciąż trudna do zaakceptowania przez społeczeństwo w naszym kraju. Bliskość od miejsc zamieszkania ludzi nie kłóci się z polskimi i unijnymi normami. Na terenie Europy wiele z takich obiektów zlokalizowanych jest w miastach, w bliskiej odległości od zabudowy mieszkaniowej i biurowej. Zakłady termicznego przekształcania odpadów muszą spełniać o wiele bardziej rygorystyczne normy w porównaniu do ciepłowni opartych o paliwa kopalne, które zlokalizowane są blisko miejsc zamieszkania ludzi.

megatem

Inwestycja w Lublinie ma powstać do 2018 r. Na razie, od wtorku 31 marca raport oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia jest na etapie ponownych, 21-dniowych konsultacji społecznych. Jest on obecnie opiniowany przez Urząd Miasta, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz Powiatowy Inspektorat Sanitarny pod kątem zgodności z prawem polskim, unijnym oraz wymogami ochrony środowiska.

Ostateczna decyzja, czy inwestycja Megatem Lublin może być zlokalizowana w zaproponowanym przez inwestora miejscu zapadnie po naniesieniu uwag oraz wspólnym wypracowaniu jej końcowych zapisów. Jeśli opinia będzie pozytywna, Megatem przystąpi do opracowania dokumentacji projektowej. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków własnych, pomocowych oraz kredytów bankowych. Jak przyznaje pełnomocnik i członek rady nadzorczej Megatem EC-Lublin Wiesław Wojciechowski – nie ma jeszcze określonej precyzyjnie struktury finansowania inwestycji.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024