Nowelizacja daje samorządom o mniejszych dochodach możliwość łączenia się w specjalne wspólnoty. Dwie lub więcej gmin w okresie pięciu lat po połączeniu będą mogły uzyskać wzrost udziału PIT do 10 punktów procentowych, czyli dwa razy więcej niż dotychczas. Otrzymają również te same prawa i obowiązki wynikające z zezwoleń koncesji i innych aktów administracyjnych, a nowe organy staną się właściwymi lub stronami dla już rozpoczętych i trwających postępowań administracyjnych oraz sądowych.
Według dokumentu samorządy będą mogły również tworzyć tzw. centra usług wspólnych. Oznacza to, że zlokalizowane w obrębie jednej lub kilku gmin instytucje (takie jak ośrodki pomocy społecznej, szkoły czy przedszkola) zyskają możliwość prowadzenia wspólnej księgowości.
Ponadto wraz z nowelizacją zmienia się sposób wyliczania opłat za usunięcie drzew i krzewów. Wysokość kary administracyjnej zmniejszona została do podwójnej, a nie potrójnej stawki za usunięcie drzewa lub krzewu. W szczególnych przypadkach umożliwione ma też być umorzenie części kary.
Wprowadzono również szereg innych zmian, m.in. w przepisie o podatku rolnym, podatku od spadków i darowizn oraz skreślono zapis o karze 50 tys. zł dla aptekarzy, którzy nie przestrzegają godzin pracy.
Komentarze (0)