Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Opłaty za odbiór odpadów: co z tą nadpłatą?

Opłaty za odbiór odpadów: co z tą nadpłatą?
26.05.2015, o godz. 15:27
czas czytania: około 2 minut
0

Jedną z idei nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach miało być wyeliminowanie zjawisk patologicznych dotyczących opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Czy rzeczywiście tak się stało? – pytają prawnicy z Kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Konstrukcja wymiaru i poboru opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przyjęta przez ustawodawcę w ustawie o utrzymaniu porządku i czystości w gminach zakłada przede wszystkim system samodeklarowania jej wysokości przez zobowiązanych. Oznacza to, że wszelkie osoby mające status właścicieli nieruchomości (określone ustawowo), na których ciąży obowiązek w opłacie, z mocy prawa zobowiązane są do złożenia stosownej deklaracji w opłacie oraz regulowania jej systematycznie w terminie określonym uchwałą rady gminy.

Co istotne, zmiana danych będących podstawą określenia w deklaracji wysokości należnej opłaty, aktualizuje po stronie właściciela obowiązek złożenia nowej deklaracji (tzw. deklaracji zmianowej), która w konsekwencji powoduje zmianę kwoty należnej organowi tytułem comiesięcznej opłaty od bieżącego okresu rozliczeniowego.

Zasadnicza konstrukcja przyjęta przez ustawodawcę zakłada przy tym, że opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się już za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła zmiana. W praktyce oznacza to, że jeżeli w trakcie danego miesiąca (np. 28 dnia miesiąca kalendarzowego) nastąpi zmiana powodująca umniejszenie kwoty miesięcznej opłaty, to należna opłata za okres, w którym owa zmiana nastąpiła, także będzie mniejsza (z zastrzeżeniem art. 6i ust. 2 u.c.p.g.).

Taka ustawowa konstrukcja płatności ukształtowana w u.c.p.g. powoduje, że zobowiązani niejednokrotnie w sposób świadomy dokonują (korzystnej dla siebie) zmiany danych na koniec okresu rozliczeniowego, mimo że korzystali z usługi odprowadzania odpadów komunalnych finansowanych przez gminę opłatą w całym uprzednio deklarowanym zakresie.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Pawła Kaźmierczaka w serwisie prawodlasamorzadu.pl

ziemski_logo

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024