Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Unia energetyczna: dalsza integracja europejskich rynków energii

Unia energetyczna: dalsza integracja europejskich rynków energii
10.06.2015, o godz. 9:34
czas czytania: około 3 minut
0

Komisja Europejska i państwa regionu Morza Bałtyckiego (w tym Polska) podpisały w poniedziałek protokół ustaleń dotyczący modernizacji i wzmocnienia planu działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Przedstawiciele 13 państw europejskich podpisali deklarację w sprawie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w ramach europejskiego rynku wewnętrznego. Następnie podpisano deklarację polityczną pięciostronnego forum energetycznego.

Wydarzenie skomentował Miguel Arias Cañete, komisarz ds. polityki klimatycznej i energetycznej – Powyższe porozumienia są pierwszym kluczowym etapem. Zapewniają polityczne wsparcie dla wzmożonej współpracy w dziedzinie energii w Europie. Sygnatariusze dążą zdecydowanie zwiększyć bezpieczeństwo dostaw poprzez dalszą integrację rynku. Jest to jeden z głównych elementów unii energetycznej będącej jednym z priorytetów Komisji Junckera. W dniu dzisiejszym państwa członkowskie synchronizują swoje wysiłki i rozpoczynają wspólne działania mające na celu wypracowanie tańszych i bardziej skutecznych rozwiązań. Gdzie istnieje dobra wola, tam możliwe jest również znalezienie rozwiązań. Dziś państwa członkowskie dają przykład dobrej woli – podsumował.

Protokół ustaleń w sprawie wzmocnionego planu działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich został podpisany przez Estonię, Finlandię, Niemcy, Łotwę, Litwę, Polskę, Szwecję i Norwegię (Dania podpisze w późniejszym terminie). Dążąc do zakończenia izolacji energetycznej regionu Morza Bałtyckiego oraz zintegrowania go w pełni z rynkami energii w UE, państwa rozszerzają zakres planu działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich, dodając do obecnych obszarów współpracy – wewnętrznego rynku energii, połączeń międzysystemowych i wytwarzania energii – nowe obszary, takie jak efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i bezpieczeństwo dostaw.

Deklaracja polityczna w sprawie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej w ramach europejskiego rynku wewnętrznego została podpisana przez Niemcy, Danię, Polskę, Republikę Czeską, Austrię, Francję, Luksemburg, Belgię, Niderlandy, Włochy, Szwecję oraz państwa sąsiadujące – Szwajcarię i Norwegię. Wspomniana deklaracja określa zobowiązania polityczne do lepszej koordynacji polityki energetycznej poszczególnych państw, z uwzględnieniem bezpieczeństwa dostaw; bardziej efektywnego wykorzystywania istniejących sieci elektroenergetycznych oraz zwiększania integracji energii odnawialnej na rynkach krajowych.

Treść deklaracji świadczy o znacznej zbieżności między wieloma regionalnym grupami państw członkowskich w zakresie kluczowych wyzwań i możliwości dalszej integracji rynku energii elektrycznej. Aby zmierzyć się z tymi wyzwaniami i wykorzystać potencjał zintegrowanego rynku, Komisja opracowuje propozycje dotyczące zmian struktury rynku energii elektrycznej, które mają zostać opublikowane w 2016 r. Wydanie komunikatu konsultacyjnego w sprawie struktury rynku energii elektrycznej jest planowane na lato bieżącego roku.

Druga deklaracja polityczna pięciostronnego forum energetycznego została podpisana przez Austrię, Belgię, Francję, Niemcy, Luksemburg i Niderlandy. Forum obejmuje państwa, w których mieszka ponad jedna trzecia ludności UE i wytwarza się ponad 40 proc. energii elektrycznej w UE. Dąży ono do wspierania otwartego i przejrzystego dialogu regionalnego w celu zwiększenia bezpieczeństwa dostaw, dalszej integracji rynkowej i zwiększenia elastyczności rynku. W szczególności forum stara się wypracować wspólną metodę oceny zagrożeń dla bezpieczeństwa dostaw na szczeblu regionalnym oraz stworzyć odpowiednie warunki dla transgranicznego obrotu energią elektryczną.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024