Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Azbest pod kontrolą NIK

Azbest pod kontrolą NIK
Barbara Krawczyk
12.06.2015, o godz. 11:12
czas czytania: około 2 minut
0

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi jak realizowany jest Program Oczyszczania Kraju z Azbestu. Rozpoczynająca się kontrola ma wykazać, co udało się do tej pory zrobić i co przeszkadza w sprawnej realizacji projektu. Wyniki będą znane jesienią tego roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Inspektorzy NIK spotkali się z ekspertami w Łodzi w celu stworzenia jak najefektywniejszego programu kontroli azbestu. W trakcie dyskusji poruszono problem m.in. niskiego zaangażowania gmin i samych mieszkańców w usuwanie azbestu z domów (głównie z dachów i izolacji), a także  skali i powodów zaniedbywania przez właścicieli nieruchomości obowiązku inwentaryzacji i oceny stanu użytego azbestu.

Ponadto rozmawiano o negatywnym wpływie włókien azbestowych na stan zdrowia ludzi oraz o niskiej skuteczności realizowanych kampanii edukacyjnych. Omówiono też problem dotyczący składowania odpadów azbestowych.

W drodze do oczyszczania kraju

Ze względu na zagrożenie, jakie niesie za sobą obecność włókien azbestowych środowisku, w 2002 r. Rada Ministrów przyjęła “Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”. Został on ukierunkowany na przyspieszenie procesu usuwania azbestu, eternitu i wyrobów azbestowych w Polsce. Cele programu mają być realizowane sukcesywnie aż do 2032 r., w którym zakładane jest oczyszczenie kraju z azbestu.

Na zachodzie Europy wykluczono ten materiał z użytku już w latach osiemdziesiątych. Niestety, w Polsce wykorzystywano go jeszcze przez kolejnych 20 lat. Dopiero w marcu 1999 r. wprowadzono w naszym kraju zakaz obrotu płytami azbestowymi. Jednak produktów zawierających azbest było w użyciu tak dużo, że dopuszczono ich warunkowe użytkowanie do końca 2032 r.

Zbyt wolne tempo

Niestety już dziś wiadomo, że, jeśli azbestu będziemy pozbywać się w dotychczasowym tempie, termin ten nie zostanie dotrzymany. Mimo że w Polsce obowiązuje program oczyszczania kraju z azbestu, to do tej pory zinwentaryzowano jedynie ok. 30% produktów azbestowych. Szacuje się, że w kraju może zalegać ok. 15,5 mln ton azbestu, a do końca 2013 r. usunięto 1,57 mln ton odpadów azbestowych, w tym udało się je wycofać całkowicie z najbardziej zanieczyszczonych gmin.

Powolne tempo usuwania tego szkodliwego materiału wiąże się zarówno z dużą ilością wyrobów azbestowych w kraju, jak i związanych z tym kosztami. Problemem jest też niska świadomość społeczna dotycząca skali problemu. Jednakże największą przeszkodę stanowi brak środków na zakup i montaż nowych pokryć dachowych.

Poczynając od 2007 r. Ministerstwo Gospodarki wspiera realizację zadań związanych z usunięciem azbestu. Dużą rolę w zakresie działalności edukacyjnej i informacyjnej odgrywa też Federacja Zielonych Gaja, która ocenia, że jeżeli tempo utylizacji się utrzyma, to Polska będzie wolna od azbestu dopiero ok. 2080 r.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024