Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Ochrona kasztanowców

Ochrona kasztanowców
jw
24.08.2015, o godz. 12:25
czas czytania: około 2 minut
0

Już od pięciu lat o tej porze roku na pniach kasztanowców rosnących na terenie Czerwionki-Leszczyn można zobaczyć specjalne półmetrowej szerokości pasy folii. W ten sposób Urząd Gminy i Miasta ratuje jedne z najpiękniejszych i najbardziej okazałych drzew przed groźnym szkodnikiem – szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Za pomocą opasek lepowych zabezpieczono w tym roku sto dziesięć drzew. W dzielnicy Czerwionka: 44 – przy ul. Kościuszki i Głowackiego oraz w dzielnicy Dębieńsko: 66 – przy ul. Bełkowskiej, tworzących Aleję Kasztanową – pomnik przyrody.

Jedne z najpiękniejszych drzew, z dekoracyjnym kształtem korony, dużymi liśćmi oraz efektownymi, kremowymi kwiatostanami narażone są na działania niepozornego, choć niezwykle groźnego motyla – szrotówka kasztanowcowiaczka. Owad występuje powszechnie na terenie całego kraju i jest najgroźniejszym szkodnikiem kasztanowców pospolitych.

– Liście zaatakowanych kasztanowców brązowieją i przedwcześnie opadają, szrotówek może doprowadzać do uszkadzania całych konarów drzew. W ciągu jednego sezonu to samo drzewo atakuje kilka pokoleń szkodnika. Po kilku latach, osłabione kasztanowce zazwyczaj giną – wyjaśnia Cecylia Grzybek, naczelnik wydziału ekologii i zdrowia UGiM, który realizuje zadanie ocalania kasztanowców.

Ratunkiem dla drzew jest ochrona stosowana przez człowieka: grabienie i niszczenie opadłych liści kasztanowca, jak również zakładanie specjalnych opasek lepowych feromonowych, wabiących szrotówka.

Akcję zakładania opasek feromonowych na pniach drzew gmina prowadzi z dobrymi skutkami po raz piąty. Opaski montowane są co roku na kasztanowcach rosnących w innych miejscach gminy. Larwy szrotówka zimują w ziemi, do korony drzewa wędrują po pniu, dlatego lepowa opaska doskonale się sprawdza w walce ze szkodnikiem.

Taśmy lepowe zostaną zdjęte w połowie listopada, a następnie bezpiecznie zniszczone. Do tego czasu opaski  powinny wyłapać większość larw. Realizacja zadania to koszt ok. 20 tys. zł.

W ubiegłym roku gmina pozyskała środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach zadania „Ochrona pomników przyrody, ochrona obiektów przyrody nieożywionej”. Dzięki dofinansowaniu, przeprowadzone zostały zabiegi pielęgnacyjne kasztanowców wchodzących w skład Alei Kasztanowej w dzielnicy Dębieńsko – informuje Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik prasowy Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

O mikroiniekcji – alternatywnej metodzie leczenia kasztanowców – można przeczytać w lipcowo-sierpniowym wydaniu „Zieleni Miejskiej”. Artykuł dostępny również w serwisie E-czytelnia.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024