Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Innowacyjny magazyn energii power-to-gas

Innowacyjny magazyn energii power-to-gas
uw
24.08.2015, o godz. 13:29
czas czytania: około 2 minut
0

W miejscowości Ibbenbüren w Nadrenii Północnej-Westfalii odbyło się oficjalne uruchomienie pilotażowego magazynu energii w technologii power-to-gas firmy RWE.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Instalacja o mocy znamionowej 150 kilowatów, wytwarzająca wodór pod ciśnieniem 14 barów, odznacza się bardzo wysokim wskaźnikiem sprawności na poziomie 86 procent. Czyni ją to najefektywniejszą konstrukcją tego typu w Niemczech.

Magazyn jest częścią nowego systemu, który po raz pierwszy w historii połączył dostarczanie na rynku lokalnym energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła. Niewykorzystane nadwyżki energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych przekształcane są w wodór, dzięki czemu mogą być magazynowane w sieci gazu ziemnego. Następnie można je pobrać w celu wykorzystania do produkcji energii elektrycznej. Power-to-gas uważana jest za jedną z najbardziej przyszłościowych technologii wykorzystywanych w realizacji dostaw energii.

Technologie magazynowania energii będą istotnym elementem systemu energetycznego w przyszłości – powiedział Filip Thon, Prezes RWE Polska i Członek Zarządu RWE Retail. – Według Studium RWE „Scenariusze Rozwoju Technologii na Rynku Energii do 2050 roku” po roku 2030 nastąpi dynamiczny rozwój dużych instalacji magazynujących energię w Polsce. Mamy nadzieję, że m.in. dzięki pilotażom, takim jak uruchomienie wysokosprawnej instalacji power-to-gas na rynku niemieckim, globalny postęp technologiczny w dziedzinie odnawialnych źródeł energii będzie stale przyśpieszał, czyniąc je coraz bardziej opłacalnymi – dodał Filip Thon. 

Głównym elementem instalacji power-to-gas jest elektrolizer o wielkości kontenera transportowego, zbudowany przez firmę z Wielkiej Brytanii, ITM Power. Elektrolizer przekształca w wodór nadwyżki energii elektrycznej wytworzone z różnych źródeł odnawialnych np. z paneli słonecznych czy turbin wiatrowych. Powstały wodór wprowadza się do sieci gazu ziemnego przez stację redukcji ciśnienia gazu, gdzie wykorzystuje się także ciepło odpadowe elektrolizera. W okresie, gdy wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych jest na niskim poziomie, wcześniej zmagazynowany gaz można uwolnić z magazynu i wykorzystać w elektrociepłowni w ramach sieci ciepłowniczej RWE w Ibbenbüren do produkcji energii.

Technologia magazynowania energii daje duże  nadzieje na dalszy rozwój wykorzystania  odnawialnych źródeł energii. Głównym problemem wykorzystania energii słońca i wiatru jest niestabilność  tych źródeł.  Możliwość magazynowania przetworzonej z tych źródeł energii w okresach największej podaży i   pobierania z magazynu w okresach jej braku  to bardzo dobre rokowania dla  obecnie obserwowanego   boomu  budowy nie tylko  farm wiatrowych ale i  słonecznych.

Technologia power-to-gas może odegrać kluczową rolę w procesie transformacji sektora energetycznego.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024