Laury dla zasłużonych
Pierwszy dzień Forum (tj. 14 września) rozpoczął się od wręczenia Laurów Ciepłownictwa. W tym roku Laury przyznano osobom, które w sposób nieprzerwany przez 25 lat sprawowały funkcję prezesa bądź dyrektora branżowego przedsiębiorstwa. – Mamy to szczęście, że w tym roku są trzy osoby, które spełniają to kryterium – powiedział podczas uroczystości Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.
Prezes Szymczak wraz z wiceprezesem Izby Bogusławem Regulskim wręczyli Laury Wiesławowi Chmielowiczowi, prezesowi Energetyki Cieplnej Opolszczyzny, Krzysztofowi Poredzie, prezesowi Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łukowie oraz Lechowi Wronce, członkowi zarządu GPEC MATARNIA w Gdańsku. Laur Honorowy otrzymuje osoba szczególnie zasłużona dla ciepłownictwa. W tym roku trafił on do rąk prezesa Bogdana Świątka z Veolia Energia Poznań. – Przez chwilę myślałem, że to dlatego, iż niedługo emerytura, ale, mam nadzieję, że to nie jeden powód. Staraliśmy się w Wielkopolsce realizować duże zawodowe wyzwania – zażartował prezes odbierając nagrodę.
W kategorii wiodące przedsiębiorstwo ciepłownicze przyznawane są trzy Laury. W kategorii małych przedsiębiorstw, czyli o sprzedaży poniżej 200 000 GJ zwyciężyła SEC Słubice. W kategorii firm średnich, o sprzedaży pomiędzy 200 001 a 1 000 000 GJ, kapituła wybrała PEC w Suwałkach. Szczecińska Energetyka Cieplna otrzymała Laur w trzeciej kategorii dla największego producenta ciepła, czyli powyżej 1 000 001 GJ.
Wokół kogeneracji
Pierwszego dnia odbyły się dwie sesje inauguracyjne: „Ciepło systemowe – wyzwania” oraz dwuczęściowa „Kogeneracja w systemie ciepłowniczym – studium przypadku”, a także „Kogeneracja nowego systemu wsparcia”. Panelistami i uczestnikami sesji byli przedstawiciele Ministerstw Środowiska, Infrastruktury i Rozwoju, a także innych urzędów.
Kogeneracja zdominowała tegoroczne Forum Ciepłowników Polskich. Eksperci branży są zgodni, że niepewność co do systemu wparcia inwestycji blokuje rozwój tej technologii w Polsce. W Unii Europejskiej kogeneracja uznawana jest za jedną z najbardziej efektywnych technologii wytwarzania energii oraz ciepła systemowego i jest aktywnie promowana na gruncie unijnych przepisów. O tym fakcie, jak też o naszym potencjale umożliwiającym wykorzystanie kogeneracji dla realizacji unijnej polityki energetyczno-klimatycznej wiemy również w Polsce. Niestety, brakuje odzwierciedlenia tego w procesach decyzyjnych.
Dziś technologie kogeneracyjne dostarczają ok. 60 proc. ciepła systemowego i ok. 16. proc. energii elektrycznej. Istnieje zarówno potencjał, jak i możliwości wybudowania nowych instalacji o łącznej mocy nawet do 5 tys. MWe, które pozwoliłby w znaczący sposób poprawić bezpieczeństwo elektroenergetyczne w Polsce oraz istotnie zredukować emisję CO₂. Czeka na to między innymi ponad 100 miast średniej wielkości, w których produkcja ciepła nadal opiera się na klasycznych ciepłowniach. Jednak do podjęcia decyzji o inwestycji potrzebna jest długoterminowa wizja systemu wsparcia. Obecnie branża pracuje nad przygotowaniem propozycji mechanizmów wsparcia, z jednej strony odpowiadających ograniczeniom wynikającym z regulacji UE, z drugiej zmierzających do racjonalizacji kosztów oraz poziomu cen. Bardzo mocno analizowanym narzędziem jest na tym etapie mechanizm „aukcyjny”.
W drugim dniu Forum Ciepłowników (15 września) branża podczas trzech sesji skupi się na nowych technologiach. Jak co roku spotkaniu towarzyszy wystawa EXPO XIX FCP na której prezentowane są najnowsze technologie branży ciepłowniczej.
Wywiad z Bogdanem Świątkiem, wiceprezesem zarządu Veolia Energia Poznań, opublikowano w marcowym wydaniu „Czystej Energii”.
Komentarze (0)