Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Ponad 12 mln złotych na wymianę pieców we Wrocławiu

Ponad 12 mln złotych na wymianę pieców we Wrocławiu
jwo
21.01.2016, o godz. 10:49
czas czytania: około 2 minut
0

Gmina Wrocław ogłosiła nabór wniosków o udzielanie dotacji w ramach programu Kawka na likwidację pieców węglowych i ich wymianę na instalacje gazowe, elektryczne i solary. Wrocławianie rezygnując z ogrzewania węglem mogą również uzyskać dofinansowanie na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

– Ze stolicy Dolnego Śląska dzięki realizacji Kawki do końca roku 2018 zniknie w sumie około dwa tysiące pieców opalanych węglem – mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

We Wrocławiu i w regionie, mimo wielu proekologicznych, inwestycji nadal występują przekroczenia dopuszczalnych stężeń szkodliwych związków w powietrzu. Dużym problemem jest emisja pyłów i gazów z kotłowni węglowych i domowych pieców. Powoduje ona smog, który zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i oddychania czy nowotworów.

Dotację w aktualnym naborze mogą pozyskać osoby fizyczne będące właścicielami lub posiadające inny tytuł prawny do lokali mieszkalnych lub nieruchomości o charakterze mieszkalnym, położonych w granicach administracyjnych Wrocławia. W tym roku likwidację pieców węglowych przeznaczono łącznie ponad 12,5 mln złotych, w tym ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW we Wrocławiu ponad 11 mln złotych. Wnioski można składać do 30 września w sekretariacie Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia lub przesłać na ten adres pocztą.

Łączna wartość zaplanowanego wsparcia finansowego NFOŚiGW oraz WFOŚiGW we Wrocławiu w ramach programu Kawka I i II to 65,6 mln zł (w tym Wrocław 44 mln złotych). Program Kawka jest realizowany przez gminy: Wrocław, Jelenia Góra, Legnica, Szczawno-Zdrój, Nowa Ruda i Świdnica. W wyniku realizacji I i II edycji programu na Dolnym Śląsku zmniejszy się emisja dwutlenku węgla o 7,5 tysiąca ton w ciągu roku.

Do powietrza trafi także mniej niebezpiecznych pyłów: PM10 o 56 ton i PM2,5 o 53 ton w ciągu roku. W październiku ubiegłego roku został ogłoszony nabór na III edycję Kawki. Przystąpiły do niej gminy: Wrocław, Legnica, Dzierżoniów i Nowa Ruda. Łącznie gminy zawnioskowały o kwotę ponad 15,4 mln złotych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024