Główny cel konkursu to ograniczenie emisji dwutlenku węgla poprzez dofinansowanie przedsięwzięć poprawiających efektywność energetyczną systemów oświetlenia przestrzeni publicznej, a następnie dofinansowanie ich realizacji w formie dotacji lub/i pożyczki ze środków Funduszu. Adresowany jest on do jednostek samorządu terytorialnego (JST) z terenu województwa pomorskiego, ich jednostek budżetowych, innych podmiotów ze 100% udziałem jednostek samorządu terytorialnego oraz uczelni publicznych.
Łączna kwota dofinansowania przeznaczona na inwestycje realizowane w ramach konkursu ogłoszonego przez gdański WIOŚ wyniosła 738 500 zł. W sumie na terenie województwa pomorskiego zamontowanych zostało 628 punktów świetlnych. Spowodowało to ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 112 ton rocznie.
Inwestycje w zwycięskich gminach
Wśród gmin, które wzięły udział w konkursie znalazł się m.in. Pruszcz Gdański. W gminie zostały zamontowane 103 punkty świetlne w technologii LED. Każdy z nich posiada moc od 26 W do 63 W. Zainstalowane zostały one na dotychczas nieoświetlonych odcinkach dróg. Najwięcej lamp powstało w Jagatowie, bo aż 56. Następnie w Rotmance – 22 sztuki, Wiślince – 13 i po 6 sztuk w Juszkowie i Łęgowie. Władze gminy zakładają, że rocznie każda lampa świecić będzie 4024 godz. Jak tłumaczą przedstawiciele gminy zastosowanie oświetlenia w technologii LED spowoduje ograniczenie rocznego zużycia energii na poziomie 15 MWh, co z kolei przyczyni się do redukcji o 13 ton dwutlenku węgla.
Z kolei w gminie Słupsk, w ramach konkursu „Oszczędne Oświetlenie Pomorza”, zamontowanych zostało 65 lamp drogowych z energooszczędnymi oprawami LED. Rocznie o 14 ton zmniejszyła się emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Inne korzyści to poprawa bezpieczeństwa na drogach i ciągach pieszych, niższe rachunki za energię elektryczną. Projekt realizuje wytyczne Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla gminy Słupsk, przyczyniając się do zmniejszenia niskiej emisji.
Trąbki Wielkie to kolejna gmina, która uczestniczyła w plebiscycie. W trzech miejscowościach: Trąbkach Wielkich, Kaczkach i Sobowidzu w sumie zamontowano 94 lampy. Przed rozpoczęciem inwestycji, teren ten był nieoświetlony co wpływało na znaczne utrudnienia w codziennym życiu mieszkańców. Rocznie o 21 ton zmniejszyła się emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Gmina zaoszczędziła też na wydatkach za energię.
W gminie Kolbudy 26 lamp typu LED postawionych zostało przy drodze gminnej Pręgowo – Bielkówko. Każda z nich ma moc 78 W. Dzięki odpowiedniemu układowi zasilającemu możliwa jest redukcja mocy w godzinach późnonocnych, kiedy ruch na ulicy jest niewielki. Mieszkańcy przy okazji budowy drogi łączącej dwie miejscowości Pręgowo i Bielkówko, zyskali nowoczesne, energooszczędne i ekologiczne oświetlenie. W wyniku realizacji zadania, o 7 ton rocznie zmniejszyła się emisja dwutlenku węgla do atmosfery.
W konkursie wzięła udział również gmina Stara Kiszewa, gdzie oświetlenie drogowe zamontowano w dwóch miejscowościach: Konarzyny i Olpuch. W sumie postawione zostały 33 lampy. To pierwsza taka inwestycja w tej gminie. Wykonanie sieci oświetlenia drogowego było niezbędne w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Zastosowana nowoczesna technologia LED pozwoliła na minimalizację kosztów utrzymania linii oświetleniowej, przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich parametrów technicznych.
Poza powyżej wymienionymi inwestycjami, dofinansowanie przyznano też: gminie Gdańsk, Wojewódzkiemu Szpitalowi Psychiatrycznemu w Gdańsku oraz gminom Gdynia, Subkowy, Jastarnia, Potęgowo, Gardeja, Kobylnica i Kwidzyn.
Komentarze (0)