Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

"Miejska Sztuka Ogrodowa" już wkrótce w Poznaniu!

jwo
07.02.2016, o godz. 10:52
czas czytania: około 3 minut
0

25 lutego podczas targów Gardenia 2016 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się jubileuszowa, dziesiąta edycja seminarium "Miejska Sztuka Ogrodowa", które od 2007 roku organizuje redakcja "Zieleni Miejskiej". Na temat spotkania wypowiedział się dr hab. Piotr Urbański z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Z czego wynika potrzeba organizowania tego typu spotkań?

Dr hab. Piotr Urbański: – Otóż Poznań – zielone miasto – powinno być przykładem dla innych miejscowości, jako ośrodek dobrze założonej i właściwie pielęgnowanej zieleni. Jednak czy ten opis odpowiada rzeczywistości? Na pewno nie jest źle, ale dlaczego nie mogłoby być lepiej? O potrzebie organizacji seminarium „Miejska Sztuka Ogrodowa” świadczy liczba ok. 400 – 700 słuchaczy, corocznie biorących w nim udział.

Czy gdziekolwiek w Polsce tego typu spotkanie cieszy się większą popularnością? A właściwie co decyduje o znaczeniu tej konferencji?

– Z pewnością to efekt uświadamiania ludziom potrzeby dbania o zieleń, która w miastach wytwarza tlen, fitoncydy, które działają jak naturalne antybiotyki, zapewnia cień i wytchnienie, dzięki generowaniu jonów ujemnych.

Czy tematyka poruszana podczas seminarium jest na bieżąco aktualizowana?

– Tematyka naszych spotkań w ramach seminarium jest bardzo aktualna i wymaga ciągłego upowszechniania. W latach 30. XX w. prof. Adam Wodziczko i prof. Władysław Czarnecki, bazując na zieleni istniejącej w Poznaniu, wskazali kierunki jej rozwoju. Nie przypuszczali, że urbanizacja będzie postępować tak szybko. Zapewne wielu z nas by tego nie przewidziało. W tkankę zieleni wdarły się osiedla, parkingi i supermarkety. W związku z tym pojawia się pytanie, czy zdołamy zachować istniejącą zieleń? Mało tego, czy dysponujemy czasem, aby zgodnie z ideą wspomnianych profesorów zwiększać potencjał zieleni Poznania i innych miast w Polsce oraz na świecie? Wydaje się, że na każdym etapie – nawet źle prowadzonej polityki w zakresie zieleni – jest szansa na zmiany. Wyrazem chęci ich wprowadzenia, przede wszystkim w myśleniu o walorach biologicznych zieleni, dzięki której żyjemy, jest właśnie organizowane seminarium „Miejska Sztuka Ogrodowa”.

Kto najczęściej zjawia się na seminarium?

– Uczelnie edukują coraz więcej studentów w zakresie kształtowania terenów zieleni i architektury krajobrazu, którzy jako słuchacze naszych spotkań chwalą ten rodzaj kontaktu z nauką i praktyką. Poza tym w przerwach między wykładami podczas seminarium mogą wymienić poglądy z prelegentami.

Jakie ma Pan zdanie odnośnie dotychczasowych edycji tego spotkania? Jakie są plany na przyszłość w tej kwestii?

– Jubileusz 10-lecia konferencji to wspaniała okazja do podziękowania redakcji miesięcznika „Zieleń Miejska” za pomysł i coroczny wysiłek, związany z organizacją spotkań. Natomiast Międzynarodowym Targom Poznańskim warto podziękować za coroczną współpracę i gościnę.

Cel seminarium „Miejska Sztuka Ogrodowa” – propagowanie wiedzy na temat terenów zieleni miast i krajobrazu otwartego – został osiągnięty, ale na pewno nie będzie to ostatnie spotkanie. W przyszłym roku z nowymi tematami znów pojawimy się na Międzynarodowych Targach Poznańskich i będziemy oceniać działania instytucji odpowiedzialnych za kształtowanie zieleni w miastach, a także podpowiadać, jak zwiększyć i zachować potencjał zieleni.

Więcej informacji na temat seminarium “Miejska Sztuka Ogrodowa” można znaleźć TUTAJ.

LOGO_POZnan_patronat_RGB

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024